Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
15 Nisan 2013Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
1569OKUNMA

Yanınızda Eşiniz mi Baldızınız mı Çalışsın?

Eğer bir ticari işletmeye sahipseniz ve eşiniz de bu işyerinizde ücretli olarak çalışıyorsa vergisel olarak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Vergi mevzuatına göre ücret; işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

 Eşinize ücret ödenmesi hali

 Eşiniz adına nakden veya hesaben herhangi bir aylık veya ücret ödemesinde bulunulması veya yanınızda çalıştırdığınız eşinizin sigorta primlerini yatırmanız halinde ücretin ödenmiş olduğunun kabul edilerek, Gelir Vergisi Kanununun ilgili maddeleri gereğince ödemenin gelir vergisi kesintisine tabi tutulması ve kesilen bu vergilerin muhtasar beyanname ile beyan edilerek ödenmesi gerekmekte.

Diğer taraftan ücret olarak yapılan bu ödemeler Gelir Vergisi Kanunumuz açısından gider olarak kabul edilmediğinden (GVK Md-41/2) bu tutarların yıllık gelir vergisi beyannamelerine dahil edilerek üzerinden gelir vergisi ödenmesi gerekiyor.

Eşinize ücret ödenmemesi hali

Eşiniz adına nakden veya hesaben herhangi bir aylık veya ücret ödemesinde bulunulmaması veya eşiniz adına Sosyal Güvenlik Kurumuna sigorta primi yatırılmaması halinde gelir vergisi kesintisi yapılması söz konusu olmayacaktır.  

(Kaynakça : GVK ; 41/2,61,94,96,98,103,104, Özelge 08.03.2013 tarih 16700543-120-15

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor