Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Google Ads

Ekonomi, Maliye

2023 yılı Mayıs ayı Merkezi Yönetim Bütçe ve Kamu Finansmanı sonuçlarının değerlendirilmesi

Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde Mayıs sonu itibarıyla 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin Finansman dahil performansı değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde ise gelirleri artırmaya yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararları, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Ek Bütçe Teklifi ve Torba Yasa Hükümlerinin merkezi yönetim bütçesine etkisi yılsonu gerçekleşme tahminleri çerçevesinde karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmektedir.

Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun “Kripto Varlıklar ve Merkezi Olmayan Finans” başlıklı raporundaki başlıca tespitler

Avrupa Sistemik Risk Kurulu (European Systemic Risk Board-ESRB) 25 Mayıs 2023 tarihinde, kripto para piyasalarının sistemik etkilerini özetleyen ve kripto varlıklarından (crypto-assets) ve merkezi olmayan finanstan (decentralised finance-DeFi) kaynaklanan riskleri ele almak için politika seçenekleri öneren bir rapor (Rapor) yayınladı. Rapor; giriş, sistemik çıkarımlar, politika seçenekleri ve sonuç olmak üzere 4 bölümden ve sözlük dâhil 4 adet rapor ekinden oluşmakta olup, toplam 77 sayfadır.

Kripto ve dijital varlık piyasaları için politika önerileri

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (International Organization of Securities Commissions-IOSCO), “Kripto ve Dijital Varlık Önerileri” başlıklı İstişare Raporunu(1), IOSCO’nun 2023 yılının 4. Çeyreğinin başlarında kripto varlık piyasalarında piyasa bütünlüğü ve yatırımcı koruma konularını ele almaya yönelik politika tavsiyelerini sonuçlandırmak amacıyla 23 Mayıs 2023 tarihinde yayınladı.