Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Berkay KARAKAYA
14 Kasım 2021Berkay KARAKAYA
610OKUNMA

VergiAlgı, Genç Ekonomi Gazetecileri Yetiştirmeye Devam Ediyor

VergiAlgı Gönüllü Genç Ekonomi Gazeteciliği Projesi 2. dönem çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz yıl 35 gencin yer aldığı projeye bu yıl 30 yaşının altındaki 25 gönüllü daha katıldı. Türkiye’nin birçok bölge ve şehrinden katılımcıya sahip olan VergiAlgı platformu tüm faaliyetlerini sanal ortamda yürütüyor. Yazma, gazetecilik, yeni nesil medya gibi konularda eğitimler veren, sanal paneller düzenleyen VergiAlgı, Gönüllü Genç Ekonomi Gazeteciliği Projesiyle gençlere ekonomi gazeteciliği mesleğini tanıtarak hem yeni bir meslek alternatifi oluşturuyor hem de iş hayatı öncesi çeşitli tecrübelerin kazanılmasını amaçlıyor.

VergiAlgı olarak, yeni medya düzeninde yeni bir vizyonla yer almak ve özellikle de gençler açısından üniversite ile yaşam arasındaki boşluğu bilgi ve deneyimle doldurmak amacıyla projeyi başlattıklarını belirten vergialgi.com Kurucusu Nazmi Karyağdı “Çağımızda yeni öğrenme yöntemlerine büyük oranda gereksinim duyuluyor. Projemiz, bu anlamda bir arayış ve laboratuvar çalışması işlevi de görüyor. Dünyayı ve Türkiye’yi yakından takip eden gençlerimiz araştırma, yazma, kendini daha iyi ifade edebilme gibi becerileri kazanırken iş dünyasından, akademiden ve bürokrasiden başarılı ve tecrübeli kişilerle tanışarak, onlarla aynı ağda bilgi üretebilme imkanına kavuşuyorlar. İstihdamın daralıp, nitelikli insana ihtiyacın arttığı bir ortamda her yönüyle çağımıza uygun donanımlı, bilgili, özgür ve bağımsız gençlerimizle başarılı çalışmalar ortaya koymak ve onların gelişimine katkıda bulunmaktan biz de büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Farklı mecralarda farklı içerikler üretildi

Geçtiğimiz yıl ilk kez başvuru kabul eden VergiAlgı Gönüllü Genç Ekonomi Gazeteciliği Projesi, verilen eğitimlerin ardından internet sitesinin kapılarını genç ekonomi gazetecileri için açtı. Bu doğrultuda, gönüllü gençler 1. dönem itibariyle vergialgi.com için 100’ü aşkın haber yazdı. Toplamda 39 farklı röportaja imza atan genç ekonomi gazetecileri, 9 sayıdan oluşan 2 farklı dergiyi de okurlarıyla buluşturdu. Bunların yanı sıra, düzenlediği 2 anketle kamuoyunun nabzını tutmayı hedefleyen gönüllüler, Youtube üzerinden 10 canlı yayın programı düzenledi. VergiAlgı Youtube kanalında düzenlenen “2020’li Yıllarda Vergi Reformuna Doğru” paneller serisi, 21 ayrı konukla, 23 program boyunca devam etmiş, 57 saat gibi bir sürede olası bir vergi reformu tüm yönleriyle ele alınmıştı.

“Yazmanın yanı sıra farklı alanlarda da geliştim”

Projeye dair görüşlerini aktarırken, birbirinden değerli şahsiyetlerden gazetecilik ve yazarlık üzerine eğitim aldıklarının altını çizen 1. dönem genç ekonomi gazetecilerinden Enes Cebe “Buraya geldikten sonra yazmanın yanı sıra farklı alanlarda da geliştiğimi hissettim. Esasında ekonomi gazeteciliği programı amaçlayan VergiAlgı hiç de farkında olmadan birçok farklı alanda beceri edinmemizi de sağladı. En önemlisi fikirlerimizin kıymet bulduğunu gördük ve bu fikirleri ekip bilinciyle icra etmeye başladık.” dedi. Farklı programlara ve çalışmalara imza attıklarını ifade eden Cebe, bunu sıkı bir arkadaşlık bağı ve ekip ruhuyla başardıklarını, yeni dönemde de bu proje devam ederken kendilerini geliştirmeye ve süreç boyunca öğrenmeye, anlamaya, yazmaya ve bilgilendirmeye devam edeceklerini ifade etti.

VergiAlgı’yı bir arkadaşı aracılığıyla öğrendiğini ve başvurularını dört gözle beklediğini belirten yeni dönem gönüllülerinden Emine Sultan Gök de “Bugüne kadar toplam 6 toplantı yaptık ve yaptığımız her toplantı da bizim gelişimimize artı katkı sağladı. Bizden her hafta yazı yazmamız bekleniyor. Özellikle bu yazıların konusunun bize bırakılmış olması bence çok güzel. Ayrıca, yazılarımızı yazdıktan sonra yaptığımız toplantılarda hem hocalar hem de arkadaşlarımızla beraber yazıları tartışıyoruz. Böylece varsa, eksilerimizi ve artılarımızı görmüş oluyoruz. Bu şekilde ilerleyerek her yeni yazımızda daha az hata yapıyoruz. VergiAlgı projesinin sonunda genç ekonomi gazetecisi olarak belirli bir kitleye hitap eden, yazıları beğenilen ve yazılarıyla çok ses getiren biri olmak istiyorum.” dedi.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor