Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

01 Nisan 2013
1117OKUNMA

Vergi Mühendisleri Geliyor!

27 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliği ile Vergi Müfettişi olabileceklere ilişkin köklü bir değişiklik yapıldı.

Siyasal, İİBF; Hukuk, Mühendislik, Fen ve Edebiyat

Daha önce sadece Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler ile Hukuk Fakültelerinden mezun olanların girebildikleri Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavına artık Mühendislik programları ile Eğitim, Fen ve Edebiyat Fakültelerinin Matematik, İstatistik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilimleri ile Fen ve Teknoloji bölümlerinden mezun olanlar da girebilecektir. Bu bölüm mezunları için ayrılan kontenjan, atama yapılacak toplam kadro sayısının %25’i olarak belirlenmiştir.

Böylelikle kendi alanlarında öğretmen olamayan Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarına, aldıkları eğitime uygun olmasa da, yeni bir kapı açılmış oldu. Ayrıca yapılan bu değişiklik ile ataması yapılmayan öğretmenler ile diğer teknik alanlardaki işsizlik sorunu bir nebze olsa da çözülebilecektir. Ancak, Vergi Mühendislerinin vergi denetimine katkısının ne olacağını zaman gösterecektir. Kim bilir, öteden beri karmaşıklığı ile eleştirilen vergi mevzuatımıza ilişkin sorunları daha bilimsel bakış açılarıyla çözebiliriz. Bu bakımdan da Tıp Fakültesinden mezun olan doktorlara sınava girme hakkının verilmemesi bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Nitekim “Vergi Mühendisi” oluyorsa “Vergi Doktoru” neden olmasın! Vergide kronikleşen çözümsüzlüklerimize de vergi doktorlarımız bir çare bulabilir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor