Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

21 Ekim 2021
710OKUNMA

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanlığına İsa Coşkun Seçildi

Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen SETBİR (Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği) genel kurulunda Pınar Entegre Et ve Un Sanayi AŞ'den İsa Coşkun Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Coşkun, seçildikten sonra yaptığı konuşmada “Bugün tarım ve gıda tüm dünya ekonomilerinin en önemli gündemleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Ülkemiz açısından bakıldığında yem ham maddeleri gibi birçok tarımsal girdinin ithali sebebiyle kurdaki yükselişten kaynaklı maliyet artışı; elektrik, gübre gibi girdi fiyatlarındaki artış, vahşi sulama ve kuraklık kaynaklı su sorunu, gıda kayıpları ve israfı, mera alanlarının daralması, değer zincirindeki sorunlar tarımsal üretim arzını ve fiyatları olumsuz etkilemektedir.

Araştırmalar, iklim değişikliğine bağlı kuraklık, sel, yangın, sıcak hava dalgaları, fırtınalar, deniz seviyesinde artış gibi felaketler ve karbon emisyon miktarlarının azaltılamaması halinde tarımsal üretimin küresel gıda talebini karşılayamayacağını göstermektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin 2030 yılında karbon emisyon miktarını yüzde 55 azaltım hedefi, 2050 yılında da karbon nötr kıta olma hedefi büyük önem arz etmektedir” açıklamasında bulundu.

TÜİK’in açıkladığı 14 Ekim tarihli verilere göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 23,35 oranında artış gösterdiğini kaydeden Coşkun, “Ekonomimizin ve ekonomi yönetiminin en baştaki gündem maddelerinden biri de enflasyon olup bunun da en önemli kısmı gıda fiyatlarıdır. SETBİR olarak, bizim de diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmalarımızı, analizlerimizi, önerilerimizi kamu otoriteleriyle paylaşmamız, görüşmemiz büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Yeni dönemde, bugüne kadar yapılan çalışmalardan da yararlanarak sektörün haklarını savunmak, sorunları iyi anlatmak, çözüm önerilerini sunmak, çevrenin korunmasına katkıda bulunmak, tüketiciye sağlıklı gıda sağlanmasındaki hassasiyetimizi sürdürmek, kayıt dışılık ve bilgi kirliliği ile mücadelede ilgili kurumlarla iş birliği yapmak konularının hedeflendiğini belirten Coşkun, yeşil dönüşüm, döngüsel ekonomi, sıfır atık, depozito sistemi, dijitalleşme ve Gıdanı Koru Kampanyası gibi çalışmalara da önem atfettiklerini bildirdi.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor