Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ahmet Metin AYSOY
24 Nisan 2023Ahmet Metin AYSOY
319OKUNMA

Stajyerlik, kadın çalışana nasıl EYT’li olma imkânı verebilir?

Öğrencilik yıllarında mecburi staj yapan erkek ve kadınların staj süreleri emeklilikte dikkate alınmamaktadır. Çünkü stajyerler hakkında sadece kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmektedir. Emeklilik hakkı sağlayan uzun vadeli sigorta kolları primi ise bildirilmemektedir.

Stajyerlik kadın çalışana nasıl EYT’li olma olanağı verebilir?

Sigortalılığı stajyer olarak çalışması nedeniyle kısa vadeli sigorta kollarına tabi olarak tescil edilmiş kadın sigortalılar daha sonra doğum borçlanması yapma hakkı elde etmektedirler. Ayrıca ileride sigortalı bir işe girmeleri halinde sigorta başlangıç tarihleri doğum borçlanması yaptıkları süreler kadar geriye doğru çekilerek tespit edilmektedir.

Örnek 3.4.1996 tarihinde stajyer olarak çalışması nedeniyle sigortalılığı tescil edilmiş ve adına kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olan kadın sigortalı 12.12.1997 tarihinde yapmış olduğu doğum nedeniyle 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin 1. Fıkrasının(a) bendi statüsünde borçlanma yapabilecektir. Bu sigortalının 18.1.2000 tarihinde de ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak bir işe girdiği varsayıldığında sigortalılık süresi başlangıcı 18.1.2000 tarihinden geriye doğru borçlandığı süre kadar gidilerek tespit edilecektir. Bu yolla kadın çalışan sigortalılık süresi başlangıcını EYT’li olma imkânı verecek şekilde 8.9.1999 öncesine çekebilecektir.

Böylece kadın stajyer doğum borçlanmasıyla prim ödeme gün sayısını artırmak ve sigorta başlangıcını geriye çekmek suretiyle sigortalılık süresini uzatmak imkânı elde etmektedir.

Doğum borçlanması ile 6 yıl hizmet kazanmak mümkündür. Her doğum 2 yıl hizmet borçlanması hakkı sağlamaktadır. 5510 sayılı Yasanın 41. maddesine göre 3 doğuma kadar borçlanma olanağı vardır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor