Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Özlem EKMEKÇİ
07 Ekim 2021Özlem EKMEKÇİ
512OKUNMA

Sosyal Medya Krizinin Perde Arkası

Facebook, WhatsApp ve Instagram'da 6 saat süren kesintinin ardından gündeme gelen sosyal medya krizi dünya basınında yer almaya devam ediyor.

Yaşanan kesintinin neden kaynaklandığına dair henüz ikna edici bir açıklama gelmezken, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in bir e-ticaret şirketi kurduğu ve kripto para denemesi yaptığı yönünde iddialar mevcut.

Diğer iddialar ise verilerin çalındığı, Rus ve Çin asıllı siber saldırıların olabileceği yönünde.

Bir diğeri ise Elon Musk’ın oyunu olduğu, sebebinin ise Musk’ın dünyada ücretsiz interneti sağlamak ve bunun için çalışmalarda bulunduğu yönünde. Yaptığı denemelerle kesintiye sebep olmuş olabilir mi sorularını da akıllara getiriyor.

Sosyal Medya Krizinin Mark Zuckerberg Hisselerine Etkisi

Londra merkezli internet analiz şirketi NetBlocks’ın açıklamalarına göre Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger'ın bir saatlik kesintisi, küresel ekonomiye yaklaşık 160 milyar dolara zarara mâl oldu.

Dünyada 4,20 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarında yaşanan 6 saatlik kesintinin maliyeti ise yaklaşık 1 milyar dolar. Söz konusu kesinti platformlardaki e-Ticaret hacmi, lojistik ve kargo sektöründeki ekonomik faaliyetleri de durdu.

Tüm bunların Zuckerberg’e yansıması ise Facebook'un hisselerinin yüzde 5'in üzerinde değer kaybetmesi oldu. Şirketin piyasa değeri saatler içerisinde 967 milyar dolardan 916 milyar dolara kadar geriledi.

Yerli ve Millî Yazılım Önerisi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyada yaşanan erişim sıkıntısına ilişkin, "Küresel şirketlerin ne denli kırılgan ve düzensiz bir yapı içerisinde olduğunu bir defa daha gördük. Bu problem, bizlere millî bir siber anlayışın önemini bir kez daha hatırlattı. Yerli, millî ve güvenilir yazılımlara daha fazla yönelerek, onları geliştirmenin yanında, küresel sosyal medya mecralarının da bireyin özgürlüklerini tehlikeye atmaksızın belirli ve güvenilir bir düzende çalışmasını temin etmek artık bir zorunluluktur" dedi.

Whatsapp, Instagram, Facebook’ta yaşanan kesintinin ardından insanlar farklı uygulamalara yönelerek iletişim kurmaya yöneldiler. Uzmanlar tarafından bu gibi durumlarda yerli uygulamaların kullanımında da artış olduğu ifade edildi.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor