Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Melodi Buket KANLIOĞLU
05 Aralık 2022Melodi Buket KANLIOĞLU
176OKUNMA

Sektörel ve güven endekslerinde ılımlı hava yerini düşüşe bıraktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin olarak ekonomik güven ve sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre ilgili ayda ekonomik güven %0,2 puan azalarak 96,9 olarak açıklandı (Şekil 1).

Açıklanan bir diğer güven endeks olan hizmet, perakende ticaret ve inşaat oldu. Burada da Kasım ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe güven %1 puan azalırken perakende ticarette %2,1, inşaat sektöründe ise %1,2 puanlık artış kaydedildi (Şekil 2).

Şekil 1: Ekonomik Güven Endeksi (%) *

Sektörel ve güven endekslerinde ılımlı hava yerini düşüşe bıraktı

Kaynak:TÜİK

*Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler kullanılmıştır.

Şekil 2:Sektörel Güven Endeksleri*

Sektörel ve güven endekslerinde ılımlı hava yerini düşüşe bıraktı

Kaynak:TÜİK

*Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler kullanılmıştır.

Bilindiği üzere ekonomik ve sektörel güven endeksleri, ekonomide yer alan aktörlerin beklentileri ve bütün olarak ekonominin gidişatı hakkında fikir sunuyor. 0-200 arasında değer alabilen endekslerde; 100’den büyük olması iyimserliği, küçük olması ise karamsarlığı ifade ediyor. Buna göre ilgili ayda ekonomik güven endeksindeki düşüşte reel kesim güven endeksi ile hizmet sektörü güven endeksindeki azalmanın etkin olduğu söylenebilir. Sektörel güven endekslerine ilişkin olarak ise Ekim ayında da olduğu gibi Kasım ayında da sadece inşaat sektörünün 100 puan olan eşik değerin altında kaldığı görülüyor. Bu durumda sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin beklentisinin de iyimserlikten uzak olduğu söylenebilir.

TÜİK’in sektörel güven endekslerinde paylaşmış olduğu anlamlı bir veri daha var: “Sektörlerin mevcut kaynaklarında bir değişikliğe gitmeden talep artışı karşısında girişimlerini arttırabilme durumları”.

İlgili veri incelendiğinde Kasım ayında firmaların mevcut kaynaklarında bir değişikliğe gitmeden talep artışı karşısında girişimlerini arttırabilme durumları bir önceki aya göre benzerlik gösteriyor (Şekil 3). Faaliyetlerini artırabilecek sektörler içerisinde en yüksek oran bir önceki aya paralel olarak perakende sektöründe (%54,9) olurken en düşük oranı ise inşaat sektöründe (%46,2).

Şekil 3: Mevcut Kaynaklarında Bir Değişiklik Yapmadan, Talep Artışı Karşısında Girişimlerin Faaliyetlerini Arttırabilme Durumları (2021-2022) ,(%)

Sektörel ve güven endekslerinde ılımlı hava yerini düşüşe bıraktı

Kaynak: TÜİK

Son söz: Enflasyonda yeni zirveler görülmeye devam ederken, işsizlik oranı da yeniden çift haneye çıkmışken gelecek ay güven endeksi verilerinde beklentiler biraz daha iyimserlikten uzak kalmaya devam edebilir…

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor