Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Furkan Musa DOĞAN
28 Ocak 2022Furkan Musa DOĞAN
468OKUNMA

Ockham’ın Usturası Nedir?

Daha mükemmel olan daha az işlem getirendir.
Aristoteles

Ockham, 13. yüzyılda yaşayan İngiliz bir filozoftur. Ockham, Katolikler tarafından mertebesi yükseltilmiş olan Aquinaslı Thomas’ın akıl ve inancı bir araya getirmesinin yanı sıra temel alınan sentezle alakalı öne sürdüğü birkaç savunma için kilise tarafından lanetlenmiştir(Eğilmez, 2017).

OCKHAM TEORİSİ?

Herhangi bir durumda belirli bir fenomeni açıklayan iki rakip teori bulunur. Bunlardan daha basit olan tercih edilmelidir. Yani söz konusu alternatifler çoğaltılmamalı ve en sade şekilde sunulmalıdır. Genel itibariyle seçeneklerin çokluğu ve karmaşıklığı istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ockham’ın Usturası Nedir?

Kaynak: SciencePh.

Latince’de buna Lex Parsimoniae (yalınlık yasası) deniyor. William’ın kendi ifadesiyle Latincesi şöyle: “Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem.” Zorunlu olmadıkça varlıkları çoğaltmamak gerekir. Başka şeyler değişmeden kaldığında bir sorunun en basit çözümü en iyi çözümdür. (Eğilmez, 2017)

Bu teori halen günümüzde geçerliliğini koruyor. Örneğin Apple’ın sadeliğe önem vererek dizayn ettiği ürünleri ve nihayetinde kazandığı müşterileri düşündüğümüzde beynimizin otomatik olarak basit düşünmeye eğilimli olduğunu görmekteyiz.

https://www.mahfiegilmez.com/2017/07/occamn-usturas.html

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor