Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

24 Şubat 2013
807OKUNMA

Metamorfoz: e-tacirden e-mükellefe

İnternette Yaptığınız Satışlar İçin Vergi Ödemeniz Gerekiyor Mu?  

Ali Beylik 

Günümüzde, bir ürün hatta bazen bir hizmet satın alabilmek için evden uzaklaşmaya ihtiyacımız kalmadı. Bilgisayarımızın ekranından hemen hemen her mağazaya ulaşabiliyor ve ihtiyaçlarımızı satın alabiliyoruz. Satın almak istediğimiz ürün yurtiçinden olabildiği gibi yurtdışından da olabiliyor.

Elektronik ticarette gelinen bu nokta, vergi idareleri için de değerlendirilmesi gereken bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Ülke vergi idareleri, sadece elektronik ticaret ile vergi kaybını engellemek için değil aynı zamanda elektronik ticaret yapmak isteyen mükelleflere vergisel hususlarda yol gösterici olarak da çalışmalar yapmaktadır.

Ticaret mi hobi mi? 

Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı,  www.egirisimci.gov.tr adresinde, elektronik ticaret yapanların uyması gereken vergisel hususlar ile internette satış yapan vatandaşlara ilişkin bilgiler vermektedir. “Ticaret mi Hobi mi?” bölümünde, yaptığınız işlemlerin elektronik ticaret kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

Elektronik ticareti profesyonel olarak yapmasanız da, kazanç elde etmek amacıyla sürekli olarak internette satış yapıyorsanız vergisel yükümlülükleriniz bulunabilir.  Bütün bu hususlar hakkında bilgi almak için siteyi incelemek yararlı olacaktır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor