Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
Ozan BARDAKÇI
1033OKUNMA

Memura yapılan zam, emeklisine de yansır mı?

İşçi, memur ve emekliler son birkaç yıldır ocak ve temmuz aylarındaki artışa dikkat kesilmiş durumda. Ücret ve aylık geliri olanların geçim derdi bu iki ayda şekilleniyor. Bir de artış oranları her kesim için farklı açıklanınca kafalar daha da karışıyor.

İşçilerin ücreti sözleşmeyle belirlenen ücrettir. Dolayısıyla işçi ile işveren arasında üst sınırı olmaksızın ücret belirlenebilir. Ancak iş sözleşmelerinde ücret her altı ayda bir belirlenen “asgari ücret”in altında olamıyor.

Memurların aylıkları ise “memur maaş katsayısı” adı verilen bir sayı kullanılarak hesaplanıyor. Memur maaş katsayısı ocak ve temmuz olmak üzere her altı ayda bir yeniden belirleniyor. Katsayı belirlenince memurun maaşındaki artış da ortaya çıkıyor. Yani maaş katsayısı %30 artarsa maaş da %30 artıyor.

Emekli memurları için de “memur maaş katsayısı” kullanılıyor. Emekli aylığının hesaplanması memur maaş katsayısı üzerinden yapılıyor. Maaş katsayısı %30 artarsa memur emeklisinin aylığı da %30 artıyor.

Memurlara katsayısı dışında başka haklar verilmesi durumunda da emekli memurlar bundan faydalanıyor. Örneğin 3.600 ek gösterge düzenlemesi sonrası görevde olan öğretmen, ebe, hemşire, din görevlisi, şube müdürü vb. kadrolarda bulunan kişilere verilen 3.600 ek gösterge bu görevlerden EMEKLİ olan kişilere de verildi.

Bu nedenle önümüzdeki dönemde yükseköğrenim görmüş bütün memurlara 3.600 ek gösterge verilmesi durumunda emekli olmuş bütün yükseköğrenim görmüş memur emeklileri de bu haktan faydalanacak. Telaşa mahal vermeyin.

Yukarıda yazılanlar 2008 Ekim öncesinde memuriyete giren memurlar için geçerli. Ekim 2008 sonrası memuriyete giren kişilerin görevdeyken aldıkları aylıkla emekli olduklarında alacakları aylık arasındaki ilişki başka bir yazının konusu olur.

Son olarak Temmuz 2023 katsayı değişikliğinin yanında seyyanen verilen 8.077 TL emekliliğe yansımıyor. Çünkü ödemenin emekli aylığını oluşturan ödemelerle ilgisi bulunmuyor. Maaşa ek verildiği için emeklilik hesabına dahil edilmiyor.

Emeklilik hesabına dahil edilmeyen seyyanen ödemelerin artışı memurun bugünkü durumunu korurken gelecekteki emekli aylığını alt sınıra doğru çekiyor.

Yorumlar

  • A
    Ahmet BAYRI
    Ast ve üst arasındaki hiyerarşiye destek veren kamu personeli ücret poltikası darmadağın oldu. İçerisinde pek çok adaletsizlik barındırsa da kendi içinde kabul edilebilir dengesi bozulan bir sitemden artık başka bir adla söz etmek gerekecek. Öte yandan, 90'lı yıllarda kamu bürokrasisinin itinayla koruduğu ek gösterge sistemi de yerle yeksan oldu. Bir gün dahi 3.600 ek gösterge üzerinden prim ödememiş iştirakçilerin emekli aylıklarına (tedricen sayılan bazı ünvanlar için) artış yapıldığında ,pek çok eski emekli adaletsizliğe isyan etti. Öyle ya onların yılların kazanımı ve prim ödeyerek sahip olduğu (parasal olarak çok da anlamlı olmayan) emeklilik haklarına popüler kültür galip gelmişti.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor