Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
04 Mart 2013Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
1205OKUNMA

Mart ayı dert ayı olmasın!

Mart ayı artık dert ayı olmasın. Vergi dairesine hiç gitmeden kira geliri beyannamelerimizi elektronik ortamda verip vergilerimizi yine elektronik ortamda kredi kartıyla ödeyebiliriz.

Nasıl mı? Gelir İdaresi Başkanlığının "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi"ni kullanarak.

Bu SistemdeKira Geliri (Gayri Menkul Sermaye İradı) elde eden mükellefler için, çeşitli kurum ve kuruşlardan kira, gayrimenkul, sigorta, gider ve indirim bilgileri alınarak beyannameler hazırlanıyor ve elektronik ortamda mükelleflerin onayına sunuluyor. Beyannamelerdeki bilgiler doğru ise onaylayarak, eksik veya hatalı ise düzeltip onaylayarak gönderilebiliyor.

Ayrıca, kira gelirinizi elden tahsil etmiş olsanız da, bilgilerinizi sistem üzerinden girmek suretiyle beyannamenizi oluşturup gönderebiliyorsunuz.

Vergi dairesine gitmeden mükellefiyet tesis ettirmek

Üstelik daha önceden hiç beyanda bulunmamış olsanız bile bu sistem ile beyanname verebilir ve vergi dairesine gitmeden mükellefiyetinizi tesis ettirebilirsiniz.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemine;

Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresindeki internet sayfasında yer alan linkleri tıklayarak ya da internet vergi dairesinin intvd.gib.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Şifreniz (e-beyanname şifreniz) yoksa, size özel hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor