Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Nazmi KARYAĞDI
Nazmi KARYAĞDI
1036OKUNMA

İstanbul’daki 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Kupa Finalinde KDV istisnası

Futbolseverler 10 Haziran 2023 cumartesi akşamı İstanbul’da çok önemli bir ana tanıklık edecekler.

2022/23 UEFA Şampiyonlar Ligi Kupa maçı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumunda, Manchester City ile İnter arasında oynanacak.

Türkiye saati ile 21:00’de başlayacak maçı Polonyalı hakem Szymon Marciniak yönetecek. Final maç TV8 ve Exxen'den canlı olarak ekranlara gelecek.

Şampiyonlar Ligi Final maçı için KDV istisnası

Katma Değer Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 40. madde ile daha önce Türkiye’de oynanan 2019 UEFA Süper Kupa Finali için katma değer vergisi istisnası düzenlemesi yapılmıştı.

Aynı istisna şimdi 2023 Şampiyonlar Ligi Finali için de geçerli olacak.

Buna göre;

  • 2023 Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Şampiyonlar Ligi Finaline ilişkin olmak üzere UEFA, katılımcı futbol kulüpleri (Manchester City ve İnter) ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara, bu müsabaka dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu müsabaka dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları katma değer vergisinden müstesna olacak. Yani vergi hesaplanmayacak.

Ancak bunun için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yukarıda sayılanlara “KDVK’nun Geçici 40. maddesi kapsamında olduklarına” yönelik bir yazı verilmesi ve bu yazının da satıcılara ibraz edilmesi gerekiyor.

Satıcıların ise bu yazıyı Vergi Usul Kanunu’nun hükümlerine göre 5 yıl süreyle saklamaları gerekiyor.

  • KDV istisnası tam istisna kapsamında olduğu için satıcılar yüklendikleri katma değer vergilerini, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan diğer vergilerden indirilecekler, indirim yoluyla telafi edilemeyen vergileri ise mahsuben veya nakden iadesini talep edebilecekler.

Maalesef futbolseverler için bir vergi istinasından söz edemiyoruz.

Onlara keyifli seyirler diliyoruz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor