Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Emircan ERDAL
23 Aralık 2021Emircan ERDAL
635OKUNMA

Gıda Kıtlığı Yakın

Son zamanlarda tarımsal ürünlerde yaşanan fiyat artışları, tüketicileri tedirgin eden başlıca gündem konusu olarak görünüyor. Geçtiğimiz aylarda ekmekten şekere, birçok temel gıda ürününde zamlar yaşandı. Bu fiyat artışlarının hane halkına yansımasıysa tedirgin edici bir mesele. Tüketicinin cebini yakan bu gelişmeler bütün toplumun alım gücüne zarar vermektedir. Durumun perde arkası ve yarattığı etkiler ise incelenmesi gereken bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gübre ve mazot fiyatları artışı çeşitli mahsulleri etkiliyor

Son bir yılda gübre fiyatlarında yaklaşık iki kat ile dört kat arasında artışla birlikte tahıl üretiminin merkezlerinden biri olan Konya’nın Karapınar bölgesinde mazot 5,47₺’den 11,6₺’ye ulaştı. Kuraklığın da etkisiyle nohut, mercimek ve çeşitli bakliyatlarda %20 dolaylarında düşüş yaşanırken arpa üretimi son 32 yılın en düşük seviyesini gördü.

Buğday üretimi düştü

Ziraat Mühendisleri Odası üyesi Hasan Murat Kapkıran da Türkiye’de birkaç yıl öncesinde buğdayda kendine yeterlilik oranının %107 iken bu oranın %89’a ulaştığını söyledi. Yaşanacak kuraklığın da yeterlilik oranını %80’lere indireceğini tahmin ediyor.

2022 zorlu bir yıl olacak

Gübre ve mazot fiyatlarında artışın 2022 yılında hissedilir olacağını belirten Dünya Gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, üretimde daha az gübre kullanılmasıyla birlikte çiftçilerin üretimden uzaklaşmasından dolayı verimde kayıp yaşanacağını ekledi.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor