Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Bilişim ve Teknoloji

Musa Mete GÜNALTAY
13 Aralık 2021Musa Mete GÜNALTAY
1441OKUNMA

Evren Ötesi (Metaverse), Yeni Gerçeklik

İnternet son on senedir hayatımızın vazgeçilemez bir parçası haline geldi. Bundan yirmi sene öncesine baktığımızda kimse o eski “internetsiz” zamanları hatırlayamıyor ya da cep telefonu yokken zamanını nasıl değerlendiğini hatırlamakta zorluk çekiyor. Çok geçmeden biz de bu günleri hatırlayamayacak ve “Metaverse” (Evren Ötesi) bulunmadan önce neler yapıyorduk sorusuna kısa bir süre de olsa cevap arayacağız.

Evren Ötesi (Metaverse), Yeni Gerçeklik

Değişimin Yadsınamaz Ayak Sesleri

Evren Ötesi’nin kısa bir tanımını yapmak pek kolay olmasa da; sanal toplulukların veya bireylerin avatarlarının bağlantı kurabilecekleri sanal dünyaları ifade eder. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi, sanal gözlükler, VR kulaklıklar ve akıllı saatler kullanılarak yeni nesil evrene geçiş yapılabilir. Facebook‘un adını Meta olarak değiştirmesiyle bu yeni evrenden hemen hemen herkesin haberi oldu. Ayrıca bu isim değişikliği toplantısında Mark Zukerberg‘in yapmış olduğu sunum yeni evrenin bir reklamı bir ön gösterimiydi. İşte bu yeni sanal evrende; evler, araziler, sanat eserleri, yatlar, kıyafetler ve aklınıza gelebilecek çoğu şeyin dijital bir versiyonunu bulabileceksiniz. Her bir uygulamanın ayrı bir Evren Ötesi dünyası olacak; mesela toplantı için Microsoft Teams’e girerken, arkadaşlarınızla vakit geçirmek için ise Meta’nın 10 Aralık’ta Kanada ve ABD’de açmış olduğu Horizon Worlds‘e gireceksiniz. Evren Ötesi’nde konserler, defileler ve konferanslar yapılacak. Hatta geçtiğimiz sene Fortnite Travis Scott konseri bunun ilk adımıydı. Dünya çapında on iki milyon oyuncu konsere katılarak, şarkılara bulundukları ortamdan eşlik etmenin keyfini çıkardılar.

Global markalar Evren Ötesi evreninde de şimdiden yer almaya başladılar. Adidas, Dolce & Gabana, Balanciaga & Fortnite, Pokemon & Charli Cohen, Coca Cola, Gucci & Roblox gibi dünyaca ünlü markaları burada sıralayabiliriz. Bu markalar ürünlerini NFT koleksiyonları halinde satarak sanal dünyada sizi eşsiz kılacaklar. Ayrıca NVIDIA ve BMW‘nin sanal fabrika için çalışmalar gerçekleştirdiği de bilinenler arasında. Geçtiğimiz günlerde Bill Gates‘in; sanal dünya toplantıları 2-3 yıl içerisinde Evren Ötesi’nde yapılacak açıklaması bize Microsoft’un sürece dahil olduğunu gösteriyor. Yatırımcılar ise Meta veri tabanında dijital arsalar almaya ve orada dijital dükkanlar açmaya başladılar. Bu alımları yapabilmeniz ve bu sanal evrende yer alabilmenizin yolu ise Binance, Ethereum, Solona, Polygon gibi Metaverse ekosistemlerine dahil olmak. Bu ekosistemde gerçekleştirilen işlemlerden bazılarına bakalım; Ethereum Evren Ötesi Ekosistemi’nin içerisinde yer alan Sandbox sanal oyun dünyasında yaklaşık 650 Bin $’a (149 $ETH) mega bir yat satıldı. Kanadalı bir yatırım şirketi Decentraland‘da ($MANA) 2,5 milyon dolar değerinde dijital arazi satın aldı. Axie Infinity’de 2.3 milyon dolara (550 $ETH) Genesis arazisinde bir arsa satın alındı.

Galaksi Web 3.0

İnternet kendisini ve insanlığı onu dizayn edenler aracılığıyla yeniden şekillendiriyor. Web 1.0 1990‘ların başında ortaya çıkan ve kullanıcıların sadece bilgileri görebildiği ancak herhangi bir üretim faaliyetinde bulunamadığı bir platformken Web 2.0 ile forumlar ve sosyal medyada aracılığıyla daha interaktif bir döneme geçildi. Çünkü içerik üretimi başladı. Ancak bu üretim esnasında sosyal medya ve forum sahiplerinin kurallarına göre işlem gerçekleştirmek zorundasınız. İşte bu ve bunun gibi can sıkıcı durumlar Web 3.0 ile ortadan kalkıyor. Çünkü yeni platformla birlikte internet, yapay zeka üzerine kuruluyor ve merkezi kontrol sistemi ortadan kalkıyor. Tabi ki bu teknoloji  Bitcoin, Ethereum gibi merkeziyetsiz oluşumlar tarafından sağlanıyor. İşte Evren Ötesi’nşn yer alacağı galaksi burada hazırlanmış oluyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor