Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Dünya`da Vergi

Hasan Halil GÖNÜL
Hasan Halil GÖNÜL
1795OKUNMA

ABD’de Bahşiş Vergilemesi

Bahşişin vergisi de mi olur demeyin. ABD’de iseniz olur. [Bkz. Nazmi Karyağdı Bahşiş Vergiye Tâbidir (Tabii A.B.D.’de) https://vergialgi.com/bahsis-vergiye-tabidir-tabii-abdde ]

ABD’de diğer bir çok ülke uygulamasından biraz farklı olarak restoranlarda ve benzeri yerlerde bahşiş vermek neredeyse zorunlu addedilmektedir. Bu şekilde toplanan paralar ise gerçekten de çalışanların gelirlerinin bir parçasıdır. Bu uygulama, genellikle hesabın altına bahşiş olarak vermek istediğiniz tutarın yazılması şeklinde olmakla birlikte, bazı durumlarda hesabın belirli bir oranı kadar servis ücreti veya otomatik bahşiş gibi adlarla isteğe bağlı olmaksızın hesaba eklenmektedir.

ABD Gelir İdaresi bu konuya yeniden el attı ve bu konudaki görüşünü güncelledi. Buna göre artık restoranlarda hesaplara otomatik olarak eklenen ve aslında servis hizmeti niteliğinde olan her türlü bahşiş uygulaması sadece çalışanlar tarafından değil öncesinde işveren tarafından da hesaplanacak ve aynen ücret gibi işlem görecek.

Ancak müşterinin bu tür bir bedeli ödeme konusunda mutlak serbestisi var ise, yani fiyat listesinde zorunu olarak ifade edilen bir servis ücreti yok ise bu şekilde verilen bahşişler ise yine bahşiş olarak değerlendirilmeye devam olunacak. Bu durumda da toplam tutarın aylık 20 ABD Dolarını aşması durumunda çalışanlar tarafından işverene bildirilmesi gerekecek ve bahşiş gelirine özgü bazı avantajlardan yararlanacak.

Bu arada ABD Gelir İdaresinin başka işi mi kalmadı demeyin. Sadece bu konuyla ilgili olmak üzere bir Genel Tebliğ, işverenler için beyannameye eklenecek bir form ve çalışanların bahşiş hesabını kolaylıkla tutabilmeleri ve işverene bildirebilmeleri için de 2 ayrı form bulunmaktadır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor