Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Nazmi KARYAĞDI
08 Temmuz 2012Nazmi KARYAĞDI
1020OKUNMA

Yurtdışından Yolcu Beraberinde Getirilen Cep Telefonlarına 100 TL harç

Bir yandan cari açıkla mücadele diğer yandan yeni bir vergi geliri kaynağı oluşturmak amacıyla yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için 100 Liralık harç getirildi.

Bu yılın ilk 5 ayında yurt dışından yolcu beraberinden getirilen cep telefonu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,4 artarak 509 bin 411 olarak gerçekleşti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) cep telefonu imalatı ve ithalatına ilişkin verilerinden derlenen bilgilere göre, bu yılın ilk 5 ayında 5 milyon 18 bin 183 adet cep telefonu ithal edildi.

Geçen yılın ilk 5 ayında, 350 bin 224 olan yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayısı, bu yılın aynı döneminde yaklaşık 160 bin artışla 509 bin 411 olarak gerçekleşti.

100 LİRA HARÇ ALINACAK

15 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan 6322 sayılı Kanunla getirilen yeni düzenlemeye göre ticari mahiyette olmaksızın yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazları kullanım izni harcı kapsamına alınmıştır.

Yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazları için BTK’ya ya da mobil iletişim sunan işletmecilerin (GSM şirketleri) abone kayıt merkezlerine başvuru yapılmakta bunun üzerine cihazlar kayıt altına alınarak kullanıma açılmakta ve elektronik kimlik bilgisi daha sonra kontrol edilmekte.

Söz konusu cihazlara ilişkin harcın, elektronik kimlik bilgisinin kayıt altına alınması için BTK’ya veya abone kayıt merkezlerine başvurmadan önce 100 TL’lik harcın vergi dairesine ödenmesi gerekiyor. Yolcu beraberinde getirilen telefonlara ait kullanım izin harcı; vergi dairesince, alındı belgesinde telefona ait elektronik kimlik bilgisine (IMEI numarası) yer verilerek tahsil edilecek.

Devlete Yeni Bir Kaynak

Bu düzenleme yılbaşından itibaren yürürlükte olsaydı, yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından ilk 5 ayda 50.941.100 TL harç tahsil edilmiş olacaktı.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor