Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
17 Mayıs 2021Ozan BARDAKÇI
2814OKUNMA

Yaşımızı Büyütsek Erken Emekli Olur muyuz?

Ben daha geç emekli olayım diyene rastlamadım ama daha erken emekli olmak (maaşa bağlanmak) herkesin isteği gibi duruyor. Emekli olmak içinse üç şartın birlikte gerçekleşmesi gerekiyor.

Sigortalılık süresi, prim günü ve kanunda öngörülen yaş şartını tamamladığınızda emekli olabiliyorsunuz.  Bu şartlar kanunda yazılı olduğu için şartları değiştirme imkanımız yok. Ancak mahkeme kararıyla yaşımızı büyültme imkanımız var. Şayet yaşımızı büyütürsek daha erken emekli olur muyuz?

Yaş büyültme yoluyla daha erken olabilmeniz için mahkeme kararının sigorta başlangıcından önce olması gerekir. Dolayısıyla sigortalı olduktan sonra -her ne kadar mahkeme kararı da olsa- yaptığınız yaş değişiklikleri sosyal güvenlik sistemine etki etmiyor. Yani mahkeme kararı sosyal güvenlik sistemindeki yaşı değiştirmiyor.

Bu konuda bugüne kadar açılmış çok sayıda dava var. Hatta bu kanun maddesi Anayasa Mahkemesi’ne de taşınmış. Mahkeme; “Bu bakımdan yargı kararı hukuksal olarak değeri ve geçerliliğini korumakta, sadece bu karara emeklilik yönünden sonuç bağlanmamaktadır.” şeklinde karar vererek kanunun Anayasa’ya aykırı olmadığına karar vermiş.  

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/05/20190530-7.pdf

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor