Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Dünya`da Vergi

Hasan Halil GÖNÜL
Hasan Halil GÖNÜL
1361OKUNMA

Vergi Konularında Banka Bilgilerinin Gizliliği İlkesi Sona Eriyor

OECD 2009 yılından bu yana vergi konularında ülkeler arasındaki bilgi değişimi anlaşmalarının hem sayısını artırmak hem de içeriğini genişletmek için yoğun çaba harcamaktaydı.

Bu çalışmalar sonucunda öncelikle bilgi değişimine pek yanaşmayan ya da sınırlı koşullarda bilgi paylaşan ülkelere yoğun baskı uygulandı ve başta İsviçre, Lüksemburg, Avusturya ile bir çok ada devleti olmak üzere bir çok ülke bu konuda geri adım atarak yeni anlaşmalar imzalamaya başladı veya mevcut anlaşmalarını güncelledi.

Böylece bir çok ülke vergi ile ilgili konularda talepte bulunan bir başka ülkeye istediği bilgileri verir hale gelmişti.

Bugün gelinen aşamada ise bu bilgi değişiminin talep üzerine yapılır olmaktan çıkarılarak yine bir anlaşma çerçevesinde olmakla birlikte artık yıllık ve otomatik olarak gerçekleştirilmesine çalışılmaktadır.

Bu çerçevede OECD “Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimi Standardı” başlıklı bir standartlar seti hazırlamış ve bu set G20 Ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarının Şubat 2014 toplantısında kabul edilerek kamuoyuna açıklanmıştır.

Söz konusu standartlar seti benzer şekilde daha sonra 6-7 Mayıs 2014 tarihinde ve Bakanlar düzeyinde yapılan OECD Konseyinde de kabul edilmiş ve OECD ülkeleri ile birlikte, toplantıya konuk olarak katılan ve aralarında Arjantin, Brezilya ve Çin gibi büyük ekonomilerin de bulunduğu 13 ülke “Vergi Konularında Otomatik Bilgi Değişimi Bildirisi” yayınlanmıştır.

Bildiride bütün ülkelere bu standartlar setini kabul etme çağrısı yapılmakta ve kabul eden ülkelerden belirlenen bilgileri ilgili finansal kuruluşlarından temin ederek yıllık olarak anlaşma yapılan devletlere sunması istenmektedir.
Halen 60 ülke ilk uygulama konusunda taahhütte bulunmuş olup diğer ülkelerin de kısa bir süre içinde bu çağrıya uyması beklenmektedir.

Uygulama OECD bünyesinde faaliyette bulunan Saydamlık ve Vergi Konusunda Bilgi Değişimi Küresel Forumu (Global Forum on Transparency and Exchange of Information for Tax Purposes) tarafından takip edilecek ve değerlendirilecektir. Öncelikle bu hususta “rehber” niteliğinde bir “yorum” metni yayınlanacak ve teknik konularda rehberlik yapılacaktır.

Bu çalışmaların başarıyla sonuçlanması durumunda uluslararası vergilendirmenin en önemli sorunlarından birisi olan “vergi cenneti” kavramı da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır diye umuyoruz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor