Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Mükellef Hakları

Nazmi KARYAĞDI
14 Mart 2022Nazmi KARYAĞDI
3273OKUNMA

Vergi İletişim Merkezi 14 yıldır Türkiye’ye hizmet veriyor

Bundan tam 14 yıl önce 14 Şubat 2008’de, dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından resmi törenle Vergi İletişim Merkezi’nin (VİMER-189) açılışı yapıldı.

Vergi İletişim Merkezi 14 yıldır Türkiyeye hizmet veriyor

VİMER’in benim açımdan önemli olan yönü, kamunun ilk profesyonel çağrı merkezini bir Avrupa Birliği projesi olarak genç bir ekiple hayata geçirmiş olmamdır.

Projedeki bir başka anlamlı durum da şimdi iş ortağı olduğum, dönemin Gelir İdaresi Başkan yardımcısı Bülent Taş üstad tarafından proje fişinin yazılmış olmasıydı.

Elbette ki Gelir İdaresi Kurucu Başkanı Osman Arıoğlu üstadın vizyonerliği ve projedeki desteği de en büyük motivasyon kaynaklarımızdandı.

Vergi İletişim Merkezi 14 yıldır Türkiyeye hizmet veriyor

Her bir il bünyesinde yerel olarak hizmet vermekte olarak “Alo Maliye 189”ların yerine kurulan VİMER, Gelir İdaresinin tek noktadan ve kaliteli hizmet hedefinin bir parçası oldu.

2004’te hazırlıklarına başlanan proje daha sonra AB’de ilgili komisyona sunularak AB desteği aldı. Proje için Aralık 2006’da ihale düzenlendi ve ihale işlemleri tamamlandıktan sonra faaliyete geçmek üzere Ocak 2007’de çalışmalara başlandı. Çağrı merkezi çalan ilk telefonunu ise 25 Aralık 2007’de Ankara iline yönelik pilot uygulama ile açtı.

1 Mart 2008 tarihinden itibaren yurt dışı ve tüm illerden gelen çağrılara hizmet aşamasına geçildi.

Vergi İletişim Merkezi’nin resmi açılış ise 14 Mart’ta yapıldı

Açılış töreni sonrasında ilk çağrıyı Maliye Bakanı Unakıtan almıştı.

Oldukça esprili ve hazırcevaplığı ile bilinen rahmetli Kemal Unakıtan’ın vergi mükellefi ile görüşmesi de aynı havada gerçeklemişti.

Vergi İletişim Merkezi 14 yıldır Türkiyeye hizmet veriyor

Unakıtan, arayan kadın vergi mükellefinin işyeri ve mesken kira gelirlerinde beyan sınırlarına ilişkin sorusu ile karşılaşınca yardıma Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy’u çağırmış ve bu esnada yanında bulunanlara ve ekonomi muhabirlerine dönerek “Bunları ben cevaplayacak olsam zaten bakan olmazdım” diye latifede bulunmuştu.

Görüşmenin ne kadar ne kadar sürdüğünü sorduktan sonra 4 dakika sürdüğünü öğrenince de, rahmetli Unakıtan “4 dakika olacak gibi değil, demek ki benim burada oturmamam lazım” esprisini yapmıştı.

Nereden nereye

Hizmete girdiği ilk yılda 175 bin çağrıyı karşılayan Vergi İletişim Merkezi, GİB 2021 Faaliyet Raporuna göre geçen yıl 817 bin çağrıya ulaştığı görülüyor. Ayrıca sonraki yıllarda eklenen ihbar alma işlevi kapsamında da 2021’de 43 bin çağrıya cevap verildiği tespit ediliyor.

Kalıcı başarı ekip işidir

Vergi İletişim Merkezi 14 yıldır Türkiyeye hizmet veriyor

1993 yılında kapısından adım attığım, ülkeme ve milletime hizmet etme olanağını elde ettiğim Maliye Bakanlığı’nda 18 yıl süren çalışma hayatımdan çıkardığım derslerden birincisi: Kalıcı başarının ekip işi olduğudur.

Hollanda Gelir ve Gümrük İdaresinde gelen, projemizin gerçekleştirilmesinde teknik bilgi ve deneyim desteğini aldığımız Hollandalı dostlarımızla birlikte çektirdiğimiz fotoğraftaki proje ekibimiz işte bu kalıcı başarının mimarıdır.

Bu vesile ile geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz ekibimizin üyelerinden Saadet Kultucan’ı da rahmetle anmak istiyorum.

14 yıldır VİMER’i başarıyla bugünlere taşıyan yönetici ve gelir uzmanı arkadaşlarımız da ayrıca çok büyük bir övgüyü hak ediyorlar.

Türkiye’ye sundukları hizmet için bir vatandaş, bir vergi mükellefi olarak şükranlarımı sunuyorum.

Başarıyla daha nice yıllara…

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor