Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Melek ÖZ
Melek ÖZ
1360OKUNMA

Vergi bahçesi: Papatya

Bahar, doğanın yeniden doğuşu, tazelenmesi ve canlanmasını ifade eder. İnsanlar genellikle baharın gelmesiyle yeni başlangıçlar, umut ve yenilenme dönemine girerler. Bahar ve papatya, genellikle birlikte anılan ve sembolize edilen doğal unsurlardır. Bahar, doğanın uyanışı, yenilenmesi ve canlanmasıyla, papatya da genellikle saflık, tazelik ve doğallık sembollerini temsil eder. Papatya, saflığın sembolüdür. Papatya, tarih boyunca masumiyet, saflık ve sadakat sembolü olarak kabul edilmiştir. İskandinav mitolojisinde papatya, Ferya’nın aşk, güzellik ve bereket tanrıçasının kutsal çiçeği olarak kabul edilir. Bu çiçekler, sevgi ve doğurganlığı temsil eder. Roma mitolojisinde papatya, baharın ve doğanın yeniden doğuşunu simgeleyen tanrıça Flora’nın bahçesinde büyüyen çiçekler arasında yer alır. Simya geleneğinde papatya, saflık ve dönüşüm süreçlerinde kullanılır. Papatya çiçeği, bu kadar güzel anlamları olan olağanüstü bir çiçektir. Anneler günü nedeniyle annelerinize alabilirsinizJ Ayrıca papatya falı da vardır. Papatya falı, eğlenceli bir aktivitedir. Genellikle aşk ve ilişkilerle ilgili soruları yanıtlamak için kullanılır. Papatya falında, kişi bir papatya çiçeğini alır ve yapraklarını birer birer koparırken "seviyor" veya "sevmiyor" gibi ifadelerle ilişkilendirilmiş sorular sorar. Son yaprağa gelindiğinde, çiçeğin cevabı kişinin sorusuna ilişkin bir tahminde bulunulmasına yardımcı olur.

Papatya çiçeği, tıbbi ve kozmetik amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Papatya çayı, sindirimi desteklemek, sakinleşmek ve uyumak için içebilirsiniz. Aynı zamanda cilt bakımında da kullanılır; örneğin, papatya özleri içeren losyonlar ve kremler cildi yatıştırmak ve tahrişleri azaltmak için kullanılmaktadır. Ayrıca papatya çiçeğini dekoratif amaçlar için de kullanabilir, bahçelerde veya çiçek aranjmanlarında güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Bu kadar papatya çiçeğin özelliklerinden bahsettikten sonra gelelim vergisel boyutuna.

Sevdiğiniz birine papatya almak istediğiniz, KDV oranı yüzde 20’dır.

Bir bahar günü, arkadaşlar ile bir araya gelerek bir kafe ’de oturup, keyifli bir sohbetle bir fincan papatya çayına yüzde 10 oranında KDV hesaplayacaktır.

Günlük birkaç fincan düzenli papatya çayı tüketimi uyku sorunlarını giderme, sakinleştirerek stres ve kaygıyı azaltma, öksürük ve boğaz ağrısına iyi geldiği hakkında yazıyı okuduktan sonra, markete gidip, papatya bitki çayı aldığınızda yüzde 1 oranında KDV hesaplayacaktır.

Papatya çiçeği içeren sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçete ürünler ise, yüzde 20 oranında KDV hesaplayacaktır.

Özetle, papatya hem ruhsal hem de bedensel sağlığa olumlu etkileri olan bir bitkidir. Papatya, sakinleştirici ve stres azaltıcı özelliklere sahiptir. Vergisel boyutu ise, papatya buketi için yüzde 20, kafe’de bir fincan papatya çayı yüzde 10, markette aldığımız papatya çayı yüzde 1 ve papatya şampuanına yüzde 20 KDV hesaplayacaktır.

Anneler Günün Kutlu Olsun!

Not 1: Vergisel olarak, nihai tüketicin ödediği KDV oranları ile sınırlıdır.

Not 2: Betül Karataş’a teşekkür ederim.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor