Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Furkan Musa DOĞAN
10 Şubat 2022Furkan Musa DOĞAN
564OKUNMA

Vatandaşın elektrik faturası nasıl inecek?

Vatandaşın elektrik faturası nasıl inecek?

EPDK’ya gelen fatura şikayetlerinin artması sonucu, kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu:

"Vatandaşlarımızın elektrik faturalarının 2 kat, hatta 3 kat arttığı yönündeki şikayetleri üzerine ilgili kurumlarımıza elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi talimatını verdim. Bu çerçevede en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan tüketim tutarını 7 kilovata, dolayısıyla aylık tüketimi de 150 kilovattan 210 kilovata çıkartıyoruz. Şubat ayında sarf edilecek elektriğin faturası, vatandaşlarımızın lehine yapılacak bu yeni düzenlemeye uygun şekilde gelecektir" dedi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın: “Elektrik faturalarında yeni adımlar kesinlikle atılacak. Cumhurbaşkanımız da talimatlarını veriyor. Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Meclis koridorlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne tür talimatlar verileceği tartışılıyor. Meclis kulislerinde konuşulan bu talimatları kısaca değerlendirelim.

Esnafa Yeni Tarife

EPDK’ya yapılan şikayetlerin çoğunluğunu esnaflar oluşturuyor. Bundan dolayı bu şikayetlerin önüne geçmek için şu önlemler alınması belirtiliyor. Bilindiği üzere yıl sonunda konutlar için (mesken olarak oturulan, ev vb.) kademeli tarifeye geçilmişti. Uygulanan bu yöntem esnaflar içinde öngörülüyor.

KW Oranını Yükseltmek

Kabine toplantısı sonrası söz konusu kw oranı 210’a çıkarılmıştı. Meclis koridorlarında bu oran 230-260 kw’a kadar çıkması öngörülmektedir.

İkinci Tarifeye Yapılan Zammın Geri Çekilmesi

İkinci kademe, birinci kademe sınırını aşan bölüme denilir. Birinci kademe oranı günlük 7 kw’a tekabül etmektedir. Aralık ayının başında ikinci kademeye yapılan 127’lik zammın düşürüleceği öngörülüyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor