Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Berkay KARAKAYA
17 Ocak 2022Berkay KARAKAYA
555OKUNMA

Varlık Alımının Sonu Faiz Artırımının Başlangıcı

ABD Merkez Bankası FED’in Yönetim Kurulu Üyesi Christopher J. Waller, Mart ayında faiz artırımına başlanmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Politika yapıcıların ekonomiyi desteklemek için kullandıkları tahvil alım programını tamamladıktan hemen sonra faiz oranlarını yükseltmelerinin uygun olabileceğini söyleyen Waller, “Enflasyon endişe verici derecede yüksek. Ayrıca TÜFE bu yılın başlarına kıyasla daha fazla mal ve hizmet kategorisini etkileyecek şekilde genişledi.” dedi.

Enflasyon AB ve ABD’de Rekor Seviyede

Ocak ayının ortalarına gelinmesiyle birlikte ekonomi çevrelerinde gözler enflasyon verilerine, kulaklar da Merkez Bankalarından gelecek açıklamalara çevrildi. Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de Avrupa Birliği’nde enflasyon son zamanların rekor seviyelerini gördü. ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), aylık yüzde 0,5 artarak beklentilerin üzerine çıkarken, yıllık bazda yüzde 7 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyonu rekora sürükleyen kalemler ise gıda, barınma, enerji ve ikinci el araçlar olarak kayıtlara geçti. ABD’de son bir yılda gıda endeksi yüzde 6,3, enerji endeksi yüzde 29,3, barınma endeksi yüzde 4,1 ve ikinci el araç fiyatları da yüzde 37,3 artış gösterdi.

Avrupa Birliği’ndeki durum da ABD’den pek farklı değil. Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) verilerine göre Euro Bölgesi'nde Aralık'ta yıllık enflasyon yüzde 5’i görerek 1997'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu oran Euro Bölgesi'nde bugüne kadar ölçülmüş olan en yüksek yıllık enflasyon.

AB’de Aralık ayında yıllık bazda en fazla artış yüzde 26 ile enerji fiyatlarında yaşandı. Enerjiyi, yüzde 3,2 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 2,9 ile enerji dışı sanayi ürünler takip etti.

Powell Tarih Vermedi

Öte yandan enflasyonun rekor düzeylere ulaşması dikkatlerin merkez bankalarının üzerinde odaklanmasına neden oluyor. Çünkü enflasyonda gerçekleşecek her artış aynı zamanda bir faiz artırımı ihtimalini de beraberinde getiriyor.

FED, geçtiğimiz hafta, Başkan Jerome Powell'ın ikinci dönem adaylığı kapsamında ABD Senatosu'nda yapacağı konuşmanın metnini yayımladı. Metinde Powell’ın “Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı gibi yasal hedeflerimize ulaşma konusunda güçlü kararlıyız. Para politikası, sürekli gelişen bir ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemeli.” İfadelerine yer verildi.

FED Başkanı, faiz artırımının zamanına ilişkin herhangi bir yönlendirmede bulunmaktan kaçındı.

Lagarde İyimser

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise yapmış olduğu açıklamada, enflasyon görünümüne ilişkin yukarı yönlü risklerin bulunduğunu ancak 2022'de faiz artırmalarının çok olası olmadığını söyledi.

Lagarde, yükselen fiyatlar konusunda endişelenen Euro bölgesi vatandaşlarının enflasyonun istikrara kavuşturulması konusunda Avrupa Merkez Bankası'na güvenmelerini istedi. ECB Başkanı bu isteğini şu sözlerle dile getirdi:

"Yükselen fiyatların birçok insanı endişelendirdiğini anlıyoruz ve bu endişeyi çok ciddiye alıyoruz. Ancak insanlar, enflasyon beklentilerinin sağlam bir şekilde sabitlenmesi ve para birimine olan güven için kritik olan fiyat istikrarına olan bağlılığımızın sarsılmaz olduğuna güvenebilirler."

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor