Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Özlem EKMEKÇİ
19 Aralık 2021Özlem EKMEKÇİ
582OKUNMA

Uzaya Gönderilen Türksat 5B Haziran Ayında Yörüngesine Yerleşecek

Türksat 5B, 19 Aralık 2021’de Türkiye saati ile 06:50’de, Space X firmasının ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden uzaya fırlatılan beşinci nesil Türk haberleşme uydusudur. Türkiye’nin 2021 de uzaya gönderdiği ikinci, toplamda ise sekizinci uydudur.

Beşinci nesil haberleşme uydusu projesinin amacı siber savunma mekanizmasını güçlendirmek, yüksek veri kapasitesi sağlamak, komşu coğrafya ve ülkelerle iletişimi artırmak.

Türksat 5B’nin temelleri 9 Kasım 2017’de Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş, Airbus Defence ve SpaceX firmalarıyla iki yeni nesil haberleşme uydusunun yapımı için sözleşme imzalanmasıyla atılmıştır. Kasım 2021’de Fransa’daki tesislerde yapımı tamamlanan Türksat 5B, 29 Kasım 2021 tarihinde ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Cape Canaveral Üssü’ne gönderildi.

Fırlatma sırasında Ankara Gölbaşı,Türksat Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli haberleşme uydusu olan Türksat 5B'yi uzaya fırlattık. Bu uydu projemizde de SpaceX firmasının Falkon 9 roketini tercih ettik. Sayın Musk'ı ve SpaceX firmasını, Türkiye karşıtı lobilerin şantajına ve baskısına boyun eğmedikleri için şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Türksat 5B uydumuz 42 derece doğu yörüngesinde hizmet veren ve televizyon yayıncılığının yükünü taşıyan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklik yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Türksat 5B uydusu haziran ayında yörüngesine yerleşecek. Yörüngeye yerleştikten sonra yaklaşık bir buçuk aylık test sürecinin ardından devreye alınacak.

Proje kapsamında Türksat 5B uydusunun Ka-Bant (Ka-band teknolojisi genel olarak uydu üzerinden internet servisi vermek için kullanılmakta.) veri haberleşmesinde kullanılmak üzere ilk olarak Ankara, İzmir ve Van’da kurulması planlandı.

Türksat 5B’nin 15 yıldan uzun bir süre hizmet vermesi düşüncesiyle, denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörler tarafından kullanılması için de projelendirilmiştir. Veri kapasitesinin yüksek olması nedeniyle karasal altyapıyla erişilemeyen yerlere internet altyapısının kurulması amaçlandı.

Faydalı yük ve güç değerleri açısından Türkiye’nin en güçlü uydusu olduğu ifade edilerek sabit sınıf uydularına kıyasla 20 kat daha fazla verimli olmasıyla ön plana çıkıyor.

https://ansiklopedika.net/turksat-5b.html
https://www.donanimhaber.com/turksat-5b-uydusu-ozellikleri--142794 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor