Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Melek ÖZ
Melek ÖZ
3249OKUNMA

Uyuyan güzel

Uyuyan güzel masalından esinlenerek hazırlanan “Cif, Uyuyan Güzel’in ışıltısına nasıl yardım etmiş?” temalı reklam “Cif Tüm Yüzeyler” ürününü tanıtmaktadır. Reklam, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı olduğu için kaldırılmıştır. Bu yazımda toplumsal cinsiyet eşitliği yönünden değil, vergisel olarak bakacağım.

Öncelikle, Cif Uyuyan Güzel reklamından biraz bahsetmek istiyorum. Cif uyuyan güzel reklamı önce animasyon şekilde başlayarak, sonlarına doğru gerçeğe dönerek bitiriyor. Reklam masalımsı bir anlatım ile başlıyor. Bir erkek elinde kılıcı ile dışarıda dikenleri kese kese şatoya ulaşmak için mücadele veriyor, engelleri geçmeye çalışıyor. Kadın uyurken, birden uyanıyor ve şato dağınık ve pislik içinde olduğunu görüyor. Endişe içinde ne yapacağını bilemezken, gökyüzünden üç peri Cif tüm yüzeyleri temizleyen ürün getiriyor ve şato tertemiz oluyor ve mutlu son. Cif tüm yüzeyler reklamı ile bütün temizlik ürünleri yerine tek bir cif tüm yüzeyler ile evin her yerini tertemiz ettiğini anlatarak, Cif tüm yüzeyler ürününü tanıtıyor. Temizlik ürünleri reklamlarında çoğunlukla ürünlerinde mucizeler yarattığını anlatır.

Temizlik ve kozmetik ürünlerin reklamlarını izleriz, hangi ürün daha iyi diye araştırırız ve almak zorunda olduğumuz temizlik ve kozmetik ürünlerinin KDV oranları nelerdir? Bu ürünler hayatlarımızı güzelleştirirken, ne kadar vergi ödüyoruz?

7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararından önce, sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ürünlerinde % 8 KDV oranı ödeniyordu. 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ürünlerinde KDV oranı %20’ye çıkartıldı. 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile sadece diş fırçası ve macunu, diş iplikleri için KDV oranı %10 uygulanacak. Kozmetik ürünlerinde KDV oranı%20’ye çıkartıldı. 

3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu 28 inci maddesine göre, 10 Temmuz 2023 tarihinden itibaren uygulanma başlanmıştır. Enflasyon nedeniyle mal ve hizmetlerdeki fiyatlarındaki artışların yanı sıra, KDV artışları ile birlikte fiyatlar değişiklik göstermiştir.

Özetle, temizlik ve kozmetik ürünlerinde KDV oranı%20 olmuştur. Artık uyuyan güzel rahat uyuyamayabilir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor