Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Dünya`da Vergi

Hasan Halil GÖNÜL
Hasan Halil GÖNÜL
1267OKUNMA

Uydu Fotoğrafları Artık Vergi Konusunda da Kullanılacak

İngiltere’de yayınlanan bir gazetede yer alan habere göre, İngiliz Gelir İdaresi vergi kaçıranları tespit edebilmek için artık uydu görüntülerini de kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Buna göre uydu görüntülerinden tespit edilen ev ve müştemilatı ile arabalar gibi bazı veriler “Connect” adı verilen ve 50 milyon GBP’ye malolan süper bilgisayara yüklenerek mükelleflerin incelemeye alınıp alınmayacağına karar verilmeye çalışılacak.

Bu bilgisayarın mükellefler hakkında vergi ödeme bilgilerinin yanısıra hali hazırda; banka faiz bilgileri, mülkiyete ilişkin bilgiler, kredi borç bilgileri ve iş hayatı geçmişi gibi 1 milyardan fazla bilgiyi içerdiği ifade ediliyor.

Bu yolla 35 Milyar GBP dolayında olduğu tahmin edilen vergi açığının kısmen kapatılması amaçlanıyor.

Bir yetkili uydu fotoğraflarının kullanımına örnek olarak bir karavan işletmesinin araç parkının bu şekilde incelendiğini ve kayıtlarla karşılaştırıldığını ifade etti.

Ayrıca benzer şekilde gelir idaresi yetkililerinin mükelleflerin facebook gibi sosyal medya kanallarını da inceleyebildiği ve yeni bir araba veya pahalı bir tatile ilişkin fotoğraf gibi bilgilerin de incelemeyi tetikleyebileceği ifade edildi.

İster misiniz Türkiye’de de böyle bir uygulama başlatılsın?

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor