Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Sarper SONGÜR
01 Nisan 2022Sarper SONGÜR
355OKUNMA

Uluslararası Şeffaflık Örgütünden 2021 Yolsuzluk Haritası

Orijinal adıyla Transparency International, 2021 yolsuzluk algıları endeksini açıkladı. Bu endekse göre ülkeler, kamudaki yolsuzluk algıları üzerine sıfır ile yüz arasında puanlanıyor ve en yüksek puanı alan ülke en az yolsuzluğa başvuran olarak belirleniyor. On yıldan uzun bir süredir yayımlanan bu araştırma, kendi alanında uluslararası en kabul gören ölçüt olarak tanımlanıyor ve son on yıllık değişimi gözler önüne seriyor.

Türkiye’ye otuz sekiz puan

Türkiye otuz sekiz puan ile yüz seksen kademe içerisinde doksan altıncı derecelendirilirken, Arjantin, Sırbistan, Endonezya ve Brezilya ile beraber aynı sırayı paylaştı.

Otuz yedi puanlı Gambiya ve Kazakistan’ın hemen üzerinde konumlanan Türkiye’nin önünde ise otuz dokuz puanlı Vietnam, Tanzanya ve Kuzey Makedonya gibi ülkeler yer alıyor.

Hangi ülkeler tepeye yerleşti? Hangi ülkeler sınıfta kaldı?

Sıralamanın en üstünde Danimarka, Finlandiya ve Yeni Zelanda seksen sekiz puan ile beraber yer aldı. En yüksek puanı alan üç ülke arasında iki ülkenin İskandinav olması gözden kaçmazken, ilk yirmide sıralanan ülkeler içerisinde on dört ülke ise Avrupa’dan.

Asya’da göze çarpan ülkeler ise dördüncü sıradaki Singapur, on ikinci sıradaki Hong Kong ve on sekizinci sırası ile Japonya oldu.

Bunun yanında Amerika bölgesinde, ilk yirmi ülke arasında on üçüncü sıradaki Kanada ve on sekizinci sıradaki Uruguay ile sadece iki ülke yer aldı. Altmış yedinci sıradaki Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin hemen gerisinde yer alıyor.

İnteraktif haritaya Visual Capitalist’in sitesinden erişebilirsiniz;

https://www.visualcapitalist.com/mapped-corruption-in-countries-around-the-world/

1- https://www.transparency.org/en/cpi/2021/index/dnk

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor