Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
28 Ekim 2021Ozan BARDAKÇI
605OKUNMA

Üç Aylıklar Geri Alınır mı?

Emekli aylıkları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her ay peşin olarak ödenmektedir. Bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi de yapılmaz.

2008 yılı Ekim ayından önce emekli olan memurlardan bir bölümü ise aylıklarını üçer aylık dönemde peşin almaktadır.

Peşin ödenen aylıklar hak edildiği için bu kişilerin ölümleri halinde ödenmiş tutarlar geri istenmez. Örneğin 1 Ekimde (Ekim-Kasım-Aralık) üç aylık maaşını peşin alan bir kişinin 2 Ekimde ölmesi halinde Aralık ve Ocak aylıkları geri istenmeyecektir.

Vefat eden kişinin dul ve yetimleri ise ölümü izleyen aybaşından itibaren aylığa hak kazanmaktadırlar. Yani hak sahiplerinin başvurmaları halinde Aralık ayından itibaren kendilerine aylık bağlanması mümkündür.

Aylıklarını üçer aylık dönemler halinde almakta iken vefat eden kişinin daire başkanı, uzman, müfettiş veya genel müdür, albay, profesör gibi makam, görev veya temsil tazminatı alan görevlerden emekli olması durumunda aylığına eklenen tazminatlar(1)dul ve yetimlerden istenmektedir.  

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi aylıklarını üçer aylık dönemler halinde alan bir müfettişin(2), 2 Ekimde vefat etmesi halinde peşin ödenen aylıkların iadesi istenmeyecektir. Ancak Kasım ve Aralık aylarında hayatta olmadığı için 20.000 gösterge(3) tutarındaki 3.595,94 TL makam ve görev tazminatı borç çıkarılacaktır.

1 - Bu tazminatlar faturası karşılığında Hazineden karşılanmaktadır. 
2 - 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığına tabi kariyer müfettiş ve uzmanlar emekli aylıklarına ek olarak 2.000 makam ve 8.000 görev olmak üzere 10.000 gösterge tutarında tazminat almaktadır.
3 - 2021 yılı Temmuz-Aralık dönemi için 0,179797 TL

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor