Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Berkay KARAKAYA
23 Aralık 2021Berkay KARAKAYA
670OKUNMA

Türkiye’nin Finans Tarihine Işık Tutan Bir Sergi

Geçtiğimiz günlerde, Galataport içerisinde yer alan “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisini gezme fırsatım oldu. 18-30 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini kabul eden sergi; TCMB, Halkbank ve Ziraat Bankası desteğiyle açılmış. İş insanı Alpay Tarhan’ın koleksiyonuna ev sahipliği yapan “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisinde; tarihi paralardan finansal evraklara, bankacılıktan sigortacılığa kadar finansla ilgili birçok esere yer veriliyor.

Türkiye’nin Finans Tarihine Işık Tutan Bir Sergi

Finansal piyasalara olan ilginin arttığı ve ekonomik olarak ciddi çalkantıların yaşandığı bu dönemde böyle bir serginin açılmış olmasını değerli buluyorum. Üstelik yeni açılması sebebiyle, yoğun bir ziyaretçi akını yaşanan Galataport’un mekân olarak seçilmesi de doğru bir karar. Ancak böyle uğrak bir mekânda daha belirgin bir giriş tercih edilebilirmiş sanki. Serginin tanıtımı için seçilen panolar içeride halka açık bir organizasyonun olduğuna dair oldukça zayıf sinyaller veriyor. Ancak içeriye girdiğinizde sizi karşılayan dijital geçitler dışarıdaki tüm belirsizliği ortadan kaldırıyor.

Türkiye’nin Finans Tarihine Işık Tutan Bir Sergi

(İngilizlerin Osmanlıca Parası)

Osmanlı’dan günümüze kadar geçen döneme, yani yaklaşık 200 yıllık finans tarihimize ışık tutan “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisinde düzen olarak kronolojik bir sıralama uygulanmış. Koleksiyonu incelemeye; İngilizlerin Osmanlı’da kullanmak için bastırdıkları parayla başlıyor, altı sıfır atılmasından sonra tedavüle giren YTL’lerden yapılan tuğlalarla bitiriyorsunuz. Aralarda ise sizi geçmişte kullanılan banknotlar, bankalara ait belgeler, eski reklamların afişleri, sigorta markaları ve çeşitli finansal dökümanlar karşılıyor.

Türkiye’nin Finans Tarihine Işık Tutan Bir Sergi

(Yangın markaları)

“Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisi içerisinde oluşturulan odalarda video gösterimlerine de yer verilmiş. Ancak bu gösterimlerde yeni uygulanmaya başlanan ekonomi modeliyle ilgili abartılı övgülere ve içinde bulunduğumuz krizin tek sorumlusu olarak faiz lobisinin gösterilmesine maruz kalıyorsunuz.

Türkiye’nin Finans Tarihine Işık Tutan Bir Sergi

(YTL’den yapılan kağıt tuğlalar)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor