Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Gençlerin Gözünden Türkiye

Berivan GÜNEŞ
04 Ocak 2021Berivan GÜNEŞ
1770OKUNMA

Türkiye’nin en önemli sorunu: Gündeme duyarlılık!

Ülkemizde birden fazla sorun olduğu genellikle kabul edilen bir görüş. Peki bu sorunların önem düzeyini belirleyen ne? 

Toplumdaki sorunlar adeta bir zincirin halkaları gibi dizilmektedir. Hepsi birbirine bağımlı hepsi birbirinin sonucudur. Bu nedenle bireysel ya da belli bir kesimin değerlerine olan hassasiyetini tetikleyen gündemdeki olgulara değil toplumsal ve sosyal sorunlara duyarlı olmak gerekir. 

Peşi sıra yıllarda yapılan araştırma verileri ve gündemlerin kritiği sonucunda ülkemizin gündemini yaratan, algımızı şekillendiren ve en önemli sorunumuz haline gelmesini sağlayan temel faktörün bir değere ait olmak olduğunu söyleyebiliriz. Fazlaca ait olma duygusunun etkisiyle gündeme olan kapılış, var olan sistemsel sorunların ön plana çıkmamasını ve kronik hale gelmesini sağlıyor. 

Ülkemizdeki sorunlarda bizi neden-ne derecede etkilediğini düşünmek ve sorunun özüne inmek yerine değerlerimize göre eleştirmemiz değişmesi gereken sistemsel sorunları geride bırakıyor.

Mesela bir suçlunun adil yargılanmaması; eğer işlenen suç özellikle de belli bir kesimin değerlerini zedeliyorsa bir anda gündemde çarpıcı etki yaratıyor ve çok fazla tepki çekerek insanların algısında ülkenin en önemli sorununun adalet olmasını sağlayabiliyor.

Daha sonra o suç bağlamında adaletin sağlanması tatmin edici etki yaratarak adalet kavramını sorun olmaktan çıkartıyor. Ancak burada tartışılması gereken, suçun hangi değeri zedelediği ya da neden sadece o suçlunun adil yargılanmadığı değil ceza kanunun yetersizliğidir. 

Tüm bunlarla birlikte ülkemizde sadece gündeme göre değişmeyen yıllar boyu en önemli sorun olma niteliğini koruyan durumlar da söz konusu.

Gündemin nabzına ayak uydurmayan ekonomi ve işsizlik!

Yapılan araştırmalar sonucunda ‘Türkiye’nin en önemli sorunu’ gündemin nabzına göre değişiklik gösterirken ekonomi ve işsizlik yıllardır ilk üçteki yerini kaybetmedi.

Geçtiğimiz sene ve günümüzdeki durumu ele alırsak; 2019 yılında yapılan bir anket sonucunda Türkiye’nin en önemli ilk üç sorunu terör, işsizlik ve ekonomi oldu.

2020  Mart ayında  yapılan bir ankette ise Türkiye’nin en önemli ilk üç sorunu korona virüs, ekonomi ve terör olurken yıl ortalarında bu sıra ekonomi, işsizlik ve korona virüs olarak değişti. 

Ekonomi ve işsizlik her dönemde ülkemizdeki en önemli sorun olma niteliğini korurken eğitim, siyaset, sağlık ve hukuk gibi, sorunların alt yapısını oluşturan alanlar bu sırada çoğunlukla gündeme göre yer ediniyor.

Yorumlar

  • Y
    Yüsra
    Bu kadar doğru anlatılamazdı gerçekten tebrik ediyorum helal olsun. Milletimizin sesi oldun farkına varsınlar artık asıl sıkıntının ne olduğunu.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor