Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Melek ÖZ
Melek ÖZ
11835OKUNMA

Türkiye’de e-spor oyuncuları nasıl vergilendirilir?

E-Spor, dünyada ve Türkiye’de son dönemde hızlı bir gelişme göstermiştir. Dünya genelinde ekonomik ve sportif anlamda her geçen gün büyümektedir. E-Spor ekosisteminde büyük bir izleyici kitlesi, birçok profesyonel oyuncuya, bu oyunculardan oluşan takımlara, büyük para ödüllü ligler ve turnuvalar ve markalardan oluşmaktadır. Ekonomik olarak büyüyen e-spor, küresel olarak bir milyar doların üstüne çıkmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye’de e-spor ekosistemi de büyümüştür.

Gaming in Turkey’in Türkiye Oyun Sektörü 2022 Raporu’na göre, TESFED kayıtlı 175 spor kulübü, 61 özel beden eğitim tesisi, 88 antrenör ve 9743 erkek 5697 kadın olmak üzere toplam 15.440 lisanslı e-sporcu bulunmaktadır. Türkiye’de e-spor oyuncu sayısı her geçen gün artmaktadır.

Türk Vergi Sisteminde e-spor oyunculara yapılan ödemelerin nasıl vergilendirileceği akla gelmektedir.

Takımlarda veya turnuva organizatörlerin oyunculara yaptıkları ödemeler vergilendirme açısından önemli hale gelmiştir. Oyuncular çalışan mı yoksa bilgisine başvurulan serbest meslek erbabı mı olarak görmeliyiz?

Bu sorular önem arz etmektedir.

E-Spor kulübüne kayıtlı E-spor oyuncularına yapılan ödemelerin vergilendirilmesine ilişkin İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, 25 Temmuz 2019 Tarih ve 603722 sayılı özelge ile cevaplamıştır.

603722 sayılı özelge’ye göre “elektronik spor (e-spor); bilgisayar, konsol ve mobil platformlar üzerindençevrimiçi ve çevrimdışı bireysel ve takım olarak oynanan, rekabetçi çok oyunculu, dijital oyunların çeşitli modlarıyla oynanan bir alan olarak tanımlanmaktadır. Kısaca e-spor, bilgisayar, konsol ve mobil platformlar vasıtasıyla oynanan, çok oyunculu dijital oyunlara verilen genel addır”.

Gelir İdaresi Başkanlığı, e-sporcu vergilendirme açısından sporcu değil oyuncu olarak kabul etmektedir. Bu çerçevede spor kulübüne kayıtlı e-spor oyucularına yapılan ödemeleri ücret olarak kabul etmektedir.

E-Spor oyuncusu eğer bir takım için oynuyorsa ücret olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Takım dışında bireysel oynuyorsa serbest meslek erbabı olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

E-Spor kulübüne kayıtlı olan e-spor oyuncularına yapılan ücret ödemelerinin, Gelir Vergisi Kanununun geçici 72. maddesi kapsamında sporculara yapılan ücret ödemesi  olarak değil, Gelir Vergisi Kanununun 61, 63, 94, 103 ve 104. maddeleri hükümleri çerçevesinde gelir vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

Sonuç olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı e-spor oyuncularını sporcu olarak kabul etmektedir. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı sporcu olarak kabul etmediği için GVK geçici 72. maddesi kapsamında sporculara yapılan ücret ödemesi değil, 603722 sayılı özelgeye göre,  GVK 61, 63, 94, 103 ve 104. maddeleri hükümleri çerçevesinde gelir vergisine tabi tutulması gerektiği görüşünü bildirmiştir.

(1) Gaming in Turkey, Türkiye Oyun Sektörü 2022 Raporu.
(2) İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, 603722 Sayılı Özelge 25/07/2019 <https://www.gib.gov.tr/node/139267
(3) Bülbül D, Öz M (2020). Türkiye’de E-Spor Oyuncularının Vergilendirilmesi. Legal Mali Hukuk Dergisi, 16(184), 789 – 814.

Yorumlar

  • G
    Gülşen Koçyiğit
    Teşekkürler aydınlattığın için

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor