Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

YKS-Tercihe Giden Yol

Esin KOYUNCU
29 Temmuz 2021Esin KOYUNCU
1369OKUNMA

Trakya Üniversitesi ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi

NASIL BİR ŞEHİRDESİN?

Tarihi ve modern yaşamın kaynaştığı Edirne Osmanlı İmparatorluğuna yıllarca başkentlik yapmıştır. Kent, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Selimiye Camii, II. Beyazıt Külliyesi, Uzun Köprü ve UNESCO Somut Olmayan Kültürler Listesi’nde yer alan 656 yıllık Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne eve sahipliği yapmaktadır. Tarihi eserler ve zengin kültürlerle bezeli ve 3 ülkenin buluştuğu bir serhat ve sultanlar şehri olan Edirne 3 nehrin geçtiği, sosyal ve kültürel imkanları ile Balkanların en huzurlu ve güvenli şehirlerinin başında gelmektedir.

ŞEHİRDE YAŞAM

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı ola Edirne’de doğal güzellikler, kolay ulaşım olanakları ve her bütçeye uygun bir öğrenci şehri olmasıyla dikkat çekmektedir. Şehir genel itibariyle oranın yerlilerinden ve memur kesiminden oluşmaktadır. Trakya insanının cana yakın ve yardımsever oluşu her koşulda hissedilmektedir. Öğrenciler yurtlar, apartlar ve kiralık dairelerde barınmaktadırlar ve fiyatlar istenilen standartlara göre değişmekte ancak yüksek fiyatlar bulunmamaktadır. Şehir gerek eğlence mekanları gerekse güvenli ve huzurlu oluşuyla tam anlamıyla serhat şehridir. Bu nedenle öğrenciler şehirde hiç yabancılık çekmemektedirler. Öğrenciler, genellikle Ayşekadın Mevkii’nde yer alan Sokakta Hayat Var sokağında, Saraçlar Caddesi’nde ve Karaağaç Mevkii’nde konumlanmaktadırlar. Bu nedenle de öğrenci kesiminde oldukça gelir elde eden esnaf da öğrencilere sempati ile yaklaşmaktadır.

BALKANLARA KOMŞU BİR KENT

Edirne, Türkiye’nin en batısında yer alan bir şehirdir. Konumu itibariyle de Yunanistan ve Bulgaristan’a komşudur ayrıca ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Kent, tarih boyunca Balkan ülkelerinin coğrafyasından da beslendiğinden öğrenciler şehirde yabancılık çekmez. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’a yalnızca 220 kilometre mesafesinde olup, 2,5 saatte ulaşım sağlanmaktadır.

NASIL BİR ÜNİVERSİTE?

1982 yılından bu yana faaliyet gösteren Trakya Üniversitesi, bünyesinde 44,941 öğrenci 39 Akademik birim,1995 Öğretim Elemanı, 18 Patent, 37 Araştırma Merkezi ve çağımızın gerektirdiği modern eğitim imkanlarının sunulduğu 14 Fakülte, 4 Yüksekokul, 5 Enstitü, 10 Meslek Yüksekokulu’nu barındırmaktadır.

Bunlar sırasıyla şu şekildedir:

 1. DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ
 2. ECZACILIK FAKÜLTESİ
 3. EDEBİYAT FAKÜLTESİ
 4. EĞİTİM FAKÜLTESİ
 5. FEN FAKÜLTESİ
 6. GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
 7. İLAHİYAT FAKÜLTESİ
 8. İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKİLTESİ
 9. KIKRINAR SPOR BİLİMLERİ FAÜLTESİ
 10. MİMARLIK FAKÜLTESİ
 11. MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
 12. SAĞLIK BİLİMLERİ FAKĞLTESİ
 13. TIP FAKÜLTESİ
 14. UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ

YÜKSEKOKULLAR

 1. KEŞAN HAKKI YÜRÜK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
 2. KEŞAN YUSUF ÇAPRAZ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU
 3. UZUNKÖPRÜ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU
 4. YABANCIDİLLER YÜKSEKOKULU

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

 1. ARDA MESLEK YÜKSEKOKULU
 2. HAVSA MESLEK YÜKSEKOKULU
 3. İPSALA MESLEK YÜKSEKOKULU
 4. KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU
 5. EDİRNE SOSYAL BİLİMLER YÜKSEKOKULU
 6. SAĞLIK BİLİMLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
 7. ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU
 8. EDİRNE TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
 9. TUNCA MESLEK YÜKSEKOKULU
 10. UZUNKÖPRÜ MESLEK YÜKSEKOKULU

ENSTİTÜLER

 1. BALKAN ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ
 2. FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
 3. ROMAN DİLİ VE KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ
 4. SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
 5. SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ

Şehrin merkezinde ve en popüler mevkiinde konumlanan Ayşekadın Yerleşkesinde yer alan Uygulamalı Bilimler Fakültesi, bünyesinde 3 bölüm barındırır. Bunlar:

 1. Finans ve Bankacılık Bölümü
 2. Turizm İşletmeciliği Bölümü
 3. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Alanının en iyi öğretim elemanlarının eğitim verdiği fakülte binasında: Finans ve Bankacılık bölümü kapsamında Kantitatif ve Kalitatif Analiz Tekniklerinin öğretildiği Finans Laboratuvarı, Bilgisayarlı Muhasebe ve Yönetim Bilişim Sistemleri derslerinin işlendiği Bilgisayar Laboratuvarı, Fakülte bünyesinde gerçekleştirilen sunum ve seminerlerin yapıldığı toplantı odaları, Yabancı Dil Laboratuvarı ve bölüm derslerinin işlendiği derslikler bulunmaktadır. Ayrıca Turizm İşletmeciliği bölümünü kapsayan Yiyecek İçecek Uygulama Laboratuvarı, Kat Hizmetleri ve Ön Büro Uygulama Laboratuvarı Bulunmaktadır.

Yerleşke sınırları içinde 1 Yemekhane, 1 Kütüphane ve kafeterya bulunmaktadır. Yerleşkenin konumu itibariyle Alışveriş Merkezleri, Restoran, Bistro ve Kafelerin, Banka vb. olanakların merkezinde yer alması canlı bir kampüs havası solumanıza imkan sağlamaktadır. Tüm bunların yanında, Sosyal Kulüp olarak Trakya Üniversitesi Bankacılık Araştırma Topluluğu (TBAT) etkinlik, faaliyetleri ve gezileri aktif olarak gerçekleştirilmekte ve Üniversite imkanlarından olan Öğrenci Değişim Programlarından; Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi programlar da bölümlerin imkanları arasında yer almakta ve bölüme özgü ilgili koordinatörler aracılığı ile programlar hakkında gerekli bilgilere ulaşılmaktadır.

AYŞEKADIN YERLEŞKESİ TRAKYA TEKNOPARKI

Kampüs, bünyesinde Trakya Üniversitesi Teknoparkı yer almakta ve hedefi Türkiye'nin Ar-Ge ve İnovasyona dayalı teknolojik altyapısını güçlendirmek, toplumsal farkındalık yaratmak ve akademisyenlerin, öğrencilerin ve nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmelerine olanak tanıyıp onların gelişimine katkıda bulunmaktır.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR

Trakya Üniversitesi geniş sosyal ve kültürel olanakları ile Balkanların ne seçkin üniversitelerinden birisidir. Her ilgi alanına hitap eden öğrenci kulüplerinin yanında düzenli olarak gerçekleştirilen konserler, gençlik festivalleri, kariyer merkezi faaliyetleri, seminerler, sempozyumlar, paneller, film gösterimleri, tiyatrolar ve değişik birçok aktivite ile öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine önem veren bir üniversitedir.

TRAKYA ÜNİVERİSTESİ SPOR İMKANLARI

Trakya Üniversitesi öğrencilerine geniş spor olanakları sunmaktadır. Kapalı spor salonu, olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti futbol sahası ve tenis kortları gibi gelişmiş tesislerinde, yüzmeden tenise, basketboldan futbola hemen hemen tüm spor dalları için öğrencilerine ücretsiz hizmet sunmaktadır.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ

Trakya Üniversitesi öğrencileri, Üniversite hastanesinde her alanda ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmektedirler.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ VE YEME-İÇME

Balkanların en önemli ve büyük kütüphanelerinden olan Üniversite Merkez Kütüphanesi, 7/24 hizmet vermektedir. Kütüphane aynı anda 500 öğrenciye hizmet verebilen 8 ayrı okuma salonuna sahiptir. Kütüphane koleksiyonunda: 8000 basılı tez, 2.100.000 e-tez, 8500 DVD, 50 Türkçe basılı dergi, 850 e-dergi, 7000 e-gazete, 42 veri tabanı, 58.000 e-dergi, 488.000 e-kitap bulunmaktadır.

Üniversite’nin tüm kampüslerinde öğrencilere öğle ve akşam olmak üzere 2 öğün, 4-5 çeşit yemek hizmeti uygun fiyatlara sunulmaktadır. Ayrıca Öğrenciler, Üniversite’nin Meriç Nehri kıyısında yer alan Sosyal Tesisleri sayesinde doğa ile iç içe keyifli bir şekilde üniversite olanaklarından faydalanabilmektedirler.    

BARINMA İMKANLARI

Trakya Üniversitesi yerleşkeleri etrafında Devlet ve özel yurtlar, apart daireler mevcuttur. Edirne’de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 10 yurt yer almaktadır. Barınma imkanlarının da oldukça geniş olduğu Trakya Üniversitesi’nde her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor