Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Emre BEYAZ
23 Ocak 2020Emre BEYAZ
364223OKUNMA

T.C. Merkez Bankası’nın Hissedarları Kim?

Bu sorunun cevabı için öncelikle 1931 yılından bugüne Merkez Bankası’nın hissedarlık yapısındaki değişimleri kısaca inceleyelim.

Merkez Bankası, farklı kurum ve kuruluşlarca yürütülen işlevlerin tek elde toplanmasını takiben 3 Ekim 1931 tarihinde faaliyetlerine başlamış olup, bankanın hisseleri (a), (b), (c) ve (d) sınıflarına ayrılmıştır. (a) sınıfı hisseler Hazine’ye ait olup, bu tarihte toplam sermayenin % 15’ini oluşturmaktaydı. 14 Ocak 1970 tarihinde Merkez Bankası Kanunu’nun kabulu ile birlikte Bankanın sermayesi 15 Milyondan 25 Milyon TL’ye, Hazine payı ise % 51’e yükselmiştir. Son olarak 2002 yılında Hazine payı % 55’e yükselmiştir.


(a) Sınıfı hisse senetleri Hazine’ye, (b) sınıfı hisse senetleri Türkiye’de faaliyette bulunan milli bankalara, (c) sınıfı hisse senetleri milli bankalar dışında kalan diğer bankalarla imtiyazlı şirketlere, (d) sınıfı hisse senetleri ise Türk ticaret müesseselerine ve Türk vatandaşlığına haiz gerçek ve tüzel kişilere tahsis edilmiştir.

(a) sınıfı hisselerin Hazine’ye ait olduğunu belirtmiştik. (b) sınıfı hisseler ise değişik oranlarda Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Halk Bank, Yapı Kredi, Ak Bank ve Türk Ekonomi bankalarına aittir. (c) sınıfı hisseler ise ING Bank’ın elinde bulunmaktadır. Ancak, (d) sınıfı hisse sahipleri kamuoyunca tam olarak bilinmemekte olup, bu hisselerin oranı % 19,2’dir.

Son olarak 31.12.2013 tarihli Bağımsız Denetim Raporunda yayınlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hissedarlık yapısışu şekildedir:

Hazine%55
T.C. Ziraat Bankası%19
TCMB Mensupları Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı%5
Türkiye Garanti Bankası%3
Türkiye İş Bankası%2
T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu%2
Türkiye Kızılay Derneği%1
Türkiye Halk Bankası%1
Diğer%12

Yorumlar

 • M
  Mehmet Bilgehan Kara
  TCMB Mensupları Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı nasıl oluyorda çalışan veya emekli olmuşların hissesi oluyor bilginiz varmı
 • İ
  İsak kara
  %12 isimleri neden açıklanmıyor neden isim deyişikligine gitmiyor Şefki yılmazı dinleyin Kompilesi bizim olsa doları sabitleriz
 • S
  Savaş Hatipoğlu
  ihracatçı firmaların alacağı avro yada dolar o Türk lirası basarak değiştirilse kendi milli bankamıza kavuşuruz
 • L
  Lütfi KÜPCÜ
  Bu yararlı bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum ediyorum. Kalan ‰12 hisse neden bilinmemektedir?
 • m
  mehmet kamiloğlu
  Akıl tutulması yaşıyorum nasıl olurda türkiyenin milli bankası hollanda bankasının elinde yüzde 12 açıklanmıyor kim bilir fransızlar olabilir nerde kaldı milliliğimiz
 • O
  Oktay Canbulat
  Merkez bankasi 1 ad hissesi merkez bankasi kuruluş yilinda Dedem tarafindan satin alınmış miras yolu ile bana intikal etmistir her yil genel kurula davet ediliyiruz orada bizim gibi hisse sahaipleri katilmaktadir bu gizli bir bilgi değildir Merkez bankasinda bu bilgiler mevcuttur.
 • M
  Metin Ertürk
  Yeni kanun çıkararak merkez bankasının yurtdışındaki açıklanamayan ortaklarını ayırıp Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası olarak bu sömürge den dolar oyunundan biran önce kurtulmalıdır.
 • M
  Muzaffer Çandır
  Hala merkez bankasında abd li yahudi ailenin payı var acilen tek sahibi tc devleti olmalıdır yoksa saldırılar bitmeyecek
 • H
  Hakkı ÇİÇEK
  %12 Diğer payının sahipleri kimlerdir. Şeffaf yönetim adına açıklanmalıdır.
 • Ö
  Ömer Demir
  Yüzde 12 Rocurtfery ailesisin yani küresel sermayenin kısaca deccal'in elindedir İNŞAALLAH Devletimiz tamamını alır işte o'zaman faiz belâsından kurtuluruz ve gerçek mânâda önü alınamayacak büyümeye yükselişe geçeriz.
 • T
  Talat Atak
  Ben bugun soktayim merkez bankasinin sahipleri belirsiz. Yazik bu millete halkin yastik altinda 300 milyar dolar parasi var cagirin millete ozellestirin paraniz yoksa bankalara degil millete satin. Vay benim ulkem vay sizin hic birinize oy verilmez.
 • M
  Mustafa ışık
  Merkez bankası karları dağıtılacağı haberi haber tekniğindeki 5N1K sorularını içermeyen ucube bir haber.
 • O
  Osman Soylak
  Millileştirmek okadar zormu
 • C
  Cengiz avcı
  Merkez bankası hisseleri derhal millileştirilmeli. soyadı kanunuyla devşirilmiş kişilerin bu hisseleri almamaları sağlanmalı..sahip ulunmuş hisseler ise parası hazine tarafından ödenip geriye alınması sağlanmalı.yeni bir merkez bankası yönetim kanunu çıkartılsa ve tüm bilinmeyen hisselerin ortaya çıkartırlar asla yabancı hissedar olmasın.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor