Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Furkan Musa DOĞAN
25 Ocak 2022Furkan Musa DOĞAN
527OKUNMA

Suskunluk Sarmalı Teorisi

Düşünün! Çünkü hala yasaklanmadı.

George Orwell

Sayın Vergi Algı takipçileri, her salı ve cuma günleri araştırma yaparken veya kitaplardan bulduğum teorileri sizlerle paylaşmaya karar verdim.   Bu doğrultuda yazılar kısa ve öz olacaktır. Takip etmeyi unutmayın!

Şimdi geçelim birinci teorimize!

1916 doğumlu Alman siyaset Bilimci Elisabeth Noelle-Neumann tarafından ortaya atılan “Suskunluk Sarmalı” kitle iletişim teorisini açıklayalım.

Bir topluluğun veya bireylerin savunduğu fikir, üyesi olduğu toplumda genel-geçer kabul ettiği uygun değilse, bu birey dışlanma korkusu nedeniyle kendini frenleyerek fikrini söylemekten kaçınır (Kehya,2018). Tersi durumda aynı birey, savunduğu fikri bulunduğu toplumda yaygınlaşmaya başladığını hissederse; bu kez sahip olduğu fikri daha YÜKSEK SESLE SÖYLER.

Bu teoriyi şöyle örneklendirelim. Mevcut Covid-19 salgınından dolayı aşılara çoğu ülke sıcak bakmıyordu. Daha sonra aşılama hızı artınca aşı karşıtları çok da bir ses çıkaramadı. Diyelim ki söz konusu aşılar, sağlığa zarar verdiğini düşünelim. Bu durumda aşı karşıtlar daha çok sesi yükselterek protesto eder.

  Suskunluk Sarmalı Teorisi

Kaynak: DergiPark R. Özgün KEHYA  2018 , SDÜ İFADE

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor