Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Özlem EKMEKÇİ
10 Şubat 2022Özlem EKMEKÇİ
652OKUNMA

Softtech 2022 Teknoloji Raporundan 2080 Yılı Öngörüleri

Teknoloji şirketi Softtech tarafından yayımlanan 2022 teknoloji raporunda 2080 yılına kadar öngörüler yer aldı.

Teknolojilerin geleceği, Finansal teknolojiler, Çevre, insan ve dijitalleşme ile Girişimcilik ekosistemi adı altında dört bölümden oluşturulan raporda:

Teknolojilerin geleceği; İş hayatı, Yapay yaşam, Fiziksel yaşam ve Dijital yaşam bağlamlarında düşünce ve değerlendirmeler yer almaktadır.

 Softtech 2022 Teknoloji Raporundan 2080 Yılı Öngörüleri

Yukarıdaki grafikte 2024 yılına kadar mobil dönemde olacağımız, 2024-2040 yılları arasının ise dijital çağa geçiş dönemi olduğu asıl dijital çağın 2040-2080 yıllarında yaşanacağı öngörülmektedir.

Teknolojinin her geçen gün ilerleyerek yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarından olması raporun 2080 yılı tahminlerinde iş yaşamında yapay şirketlerin, yapay yaşamda arttırılmış insan ve insan ömrü ile insansı yapay zekanın, dijital yaşamda dijital gerçekliğin, fiziksel yaşamda giyilebilir görünmez teknolojilerin yer alçağı belirtiliyor.

Finansal teknolojiler; Aracılaştırma, Bankacılık, Fintech ve Kurumlara ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır.

 Softtech 2022 Teknoloji Raporundan 2080 Yılı Öngörüleri

Yukarıdaki grafikte 2022 yılında mobil bankacılık, mobil cüzdanlar kullanılırken 2024 yılına kadar yeni nesil bankacılık; açık, platform, kobi bankacılıkları yaygınlaşırken, 2028 yılına kadar merkeziyetsiz finansın adım adım yaygınlaştığı, kripto bankacılık servislerinin, açık finansın, otomatik işlem ve merkez bankası dijital paralarının yer aldığı öngörülmektedir. 

Finans teknolojileri Fintech Radarı grafiği 2040 yılında merkeziyetsiz finans, her yerde bankacılık, nakitsiz toplum ve otomatik finans yönetimi yer almaktadır.

Çevre, İnsan ve Dijitalleşme;

Tüm sektörleri ve insan hayatını etkilemekte olan dijitalleşme teknolojilerinin yer aldığı bu bölümde, sürdürülebilir bir dünya ve iş hayatı için, dikkat edilmesi gereken çevresel faktörler ve insanı odağa alarak yapılan değerlendirmeler yer almaktadır.

Girişimcilik Ekosistemi;

Girişimcilik ve girişimcilik ekosisteminin yer aldığı bu bölümde, girişimlerin büyük şirketlere dönüştüğü, kurumların da girişimler ile ortaklıklar kurduğu bir geleceğe dair, farklı coğrafyalar, girişimcilik yaklaşımları ve yatırımlar üzerine düşünce ve değerlendirmeler yer almaktadır.

Softtech Teknoloji Raporu 2022 https://bit.ly/3GzMkUz

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor