Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Kültür ve Sanat

Duygu MENTEŞ
09 Aralık 2021Duygu MENTEŞ
909OKUNMA

“Şiirden Bir Ülke Bahçesi: Gülten Akın Sempozyumu” 10-11 Aralık’ta Bursa Nilüfer'de

Nilüfer Belediyesi, Şair / Yazar Gülten Akın’ın hayatı, eserleri ve edebi evrenini incelemeye yönelik düzenlediği 2021 Yılın Yazarı etkinliklerine, 10 – 11 Aralık’ta Şiirden Bir Ülke Bahçesi: Gülten Akın Sempozyumu ile devam ediyor.

10 - 11 Aralık 2021 tarihlerinde, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşecek sempozyumun açılışı, Gülten Akın’ın ailesini temsilen kızı Onur Cankoçak, Yılın Yazarı Gülten Akın Proje Danışmanı / Şair Asuman Susam, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Baba Pala ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem tarafından yapılacak. Sempozyumun açılış konuşmasını ise Şair / Yazar Murathan Mungan yapacak.

“Şiirden Bir Ömre Bakmak” açılış oturumu, Necmiye Alpay’ın başkanlığında, Güven Turan, Zeynep Uzunbay ve Haydar Ergülen katılımları ile saat 20.00’de gerçekleşecek. Sempozyumun ilk günü, Oyuncu Jülide Kural ve Solist Günselin Seda Çetinkaya’nın yer alacağı “Bir gün birileri öte geçelerden / Islık Çalar” adlı Şiir Dinletisi ile sona erecek.

Sempozyumun ikinci günü

İkinci gün, “Bir Sonsuz Akış: Gülten Akın Şiiri” adlı oturumu, Sevilay Çelenk’in başkanlığında, Olcay Akyıldız, Nazmi Ağıl, Derya Çolpan ve Nuri Demirci’nin katılımı ile saat 11.00’de başlayacak.

Başkanlığını Yalçın Armağan’ın üstleneceği “Gülten Akın’ın Yazı Evreni” adlı ikinci oturumda, Ömer Erdem, Deniz Gündoğan İbrişim, Nilay Özer ve Veysel Öztürk yer alacak.

Sempozyumun “Gülten Akın Şiirinde Kadın Oluş” adlı üçüncü oturumu, Feryal Saygılıgil başkanlığında, Lâl Hitay ve Petek Sinem Dulun’un katılımı ile saat 15.30’da başlayacak. 

Şükran Albayrak ve Nalan Karagöz’ün katılımı ile “Yaratıcılığın İzinde” adlı son oturum ise saat 17.00’de gerçekleşecek.

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun katkıları ile gerçekleştirilecek “Nilüferli Kadınlardan Şiir Dinletisi: Gülten Akın Şiirinde Cevaplanması Güç Sorular” etkinliğinde, Fatma Turunç, Zeliha Koç, Nurcan Kes, Nesrin Ayülkü, Elmas Turpçu ve Gülizar Bulut yer alacak.

Sempozyum, Dil bilimci / Yazar Necmiye Alpay’ın saat 18.00’de gerçekleşecek kapanış konuşmasının ardından düzenlenecek Yılın Yazarı Mektup Ödül Töreni ile sona erecek.

Küratörlüğünü Ezgi Bakçay’ın üstlendiği, “Kuş Uçsa Gölge Kalır” Sergisi ise 10 Aralık 2021 - 10 Ocak 2022 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Gülten Akın’dan alınan ilhamla oluşturulduğu belirtilen, farklı disiplinlerden heykel, resim, video, fotoğraf, enstalasyon ve performansların yer alacağı sergide, sanatçılar Elçin Acun, Fulya Çetin, Duygu Deniz Bilgin, Ceylan Dizdar, Leyla Emadi, Yasemin Kalaycı, Meliha Sözeri, Özlem Şimşek, Sena Tural ve İpek Yücesoy’un eserleri sergilenecek.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor