Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Dünya`da Vergi

Atilla BUDAK
Atilla BUDAK
1526OKUNMA

Sende mi Google!

Google ödediği daha doğrusu ödemediği vergilerle Türkiye ve İngiltere dâhil bütün Avrupa ülkelerinin merceği altına girdi. Ülkemizde de uluslararası reklam gelirlerinin vergilenebilmesi amacıyla çifte vergilemeyi önleme anlaşmalarında ve bunların yorumlanmasında değişikliğe gidilmeye başlandı. Google tarafından kullanılan yöntem ise İrlanda, Hollanda ve Bermuda gibi ülkelerde kurulacak şirketler vasıtasıyla kârın büyük bir bölümünü burada bırakarak yüksek vergi oranı uygulayan ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde fazla kâr bırakmamak. Yöntemin uluslararası literatürdeki ismi ise “double Irish dutch sandwich”. Bu isim İrlanda da kurulacak iki şirket vasıtasıyla kârın Hollanda üzerinden transfer edilebilmesine dayanıyor.

“Double Irish Dutch Sandwich” modeli ilk olarak Apple vergi uzmanları tarafından geliştirildi. Şimdi ise Google dahil dünyanın neredeyse bütün uluslararası şirketleri tarafından kullanılıyor. Sistemin özünü ise Hollanda ve İrlanda gibi düşük vergi oranı uygulayan ülkeler oluşturuyor. 

Google da bu yöntemle geçen yıl 8,8 milyar dolar tutarındaki telif ödemesini Bermuda’ya yaparak vergi yükünü önemli ölçüde azalttı.

(Kaynak: Financial Times)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor