Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Furkan Musa DOĞAN
20 Haziran 2022Furkan Musa DOĞAN
195OKUNMA

Savaşın bedeli yüksek enflasyon mu?

Enflasyon, belirli bir zaman içerisinde mevcut mal sepetindeki malların sürekli olarak fiyatlarının yükselmesine denir. Enflasyon olan ülkede paranın değeri azalır. Bu sonuç kişilerin alım gücünü,  firmaların üretim gücünü etkiler.

Ukrayna gerilimi sonrası dengeler rayından çıktı

Rusya’nın savaş girişimi sonrası ve COVID-19 sebebiyle 2021 ve 2022 yıllarında, küresel ekonomide görülen arz darboğazlarından yükselen enflasyona hızlı bir son verme umutlarını boşa çıkardı.

Diğer taraftan yüksek gıda ve enerji fiyatları ve tedarik zinciri sorunlarının devam eden kötüleşmesi, tüketici fiyat enflasyonunun daha sonra ve önceden öngörülenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağını tahmin ediliyor.

Türkiye, OECD bölgesinde enflasyon oranın en yüksek olduğu ülke oldu

Savaşın bedeli yüksek enflasyon mu?

Yeni OECD tahminleri, savaşın Almanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon üzerindeki büyük ve küresel etkisini gösteriyor.

Tedarik zinciri ve emtia fiyat baskılarının kademeli olarak azaltılması ve artan faiz oranlarının etkisi 2023 yılına kadar hissedilmeye başlanacak, ancak yine de çekirdek enflasyonun yılsonunda birçok büyük ekonomide merkez bankası hedeflerinde veya üzerinde kalacağı tahmin ediliyor.

1- The Price of War, OECD Outlook, June 2022

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor