Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Fuat SÜTÇÜ
28 Mart 2022Fuat SÜTÇÜ
536OKUNMA

Saç ekiminin gider yazılabilmesi vergi gelirlerini artırır mı?

Saç ekiminin gider yazılabilmesi vergi gelirlerini artırır mı?

Evet.

Yüzde 20 kârlılıkla çalışan bir işletmede kayıt altına alınan 100 liralık kazancın %18’i KDV, 20 liralık kârın %20 si olan 4 lira kurumlar vergisi olmak üzere yaklaşık olarak 22 lirası vergi olarak hazinenin hakkıdır.

Nihai tüketici öncesi KDV akışının garantilenmesi ve bunun kazanç vergisine etkisi de ayrıca hazine gelirlerine olumlu olarak yansıyacaktır. Sadeleştirmek amacıyla nihai satış öncesi kısım hesaba katılmamıştır.

Bir geliri kayıt altına almanın en basit yolu gider olarak yazılmasına izin verilmesidir.

Her mükellefe bir denetmen tahsis edilmesi mümkün değildir ancak sağlanacak ekonomik fayda ile mükellefleri fahri denetçi haline getirmek olasıdır.

Örnek olay

Saç ekimi yaptıran bir mükellefin bu harcamasını beyannamesinde belirli şartlar ile gider olarak değerlendirip bu tutarın %10’u kadar ödenecek vergide azalma sağladığını kabul edelim.

Kayıt altına alınan faaliyet doğrultusunda sektördeki işletmenin kayıt dışında tutuğu 100 liralık kazancını kayıt altına alındığında, KDV ve kurum kazancı olarak 22 lira vergi tahakkuku oluşacaktır.

10 liradan vazgeçip 22 lira kazandık. Ya da 10 lira yatırdık 22 lira geri aldık. %120 kârlılık oranı. İnceleme, dava, idari takip süreci yok, maliyeti yok.

Sonuç

Gider kısıtlamalarında katı olunmasının kayıt dışına yönelim etkisinin ekonomi geneli üzerinden değerlendirilmesinde fayda olacağı düşünülmektedir. 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor