Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Enes CEBE
15 Şubat 2022Enes CEBE
3093OKUNMA

S&P 500, Nasdaq 100 ve Bitcoin arasındaki korelasyonun incelenmesi

Son zamanlarda birçok platformda, bitcoin ile Amerikan hisse senetleri arasında pozitif bir korelasyonun olduğu konuşuluyor.

Kavramlar üzerinden kısa bir girizgâh yapıp konunun özüne inmeye çalışalım. Teoride korelasyon, istatistiksel hesaplamalarda iki ya da daha fazla değişken arasındaki doğrusal ilişkinin yönünü ve gücünü göstermeyi amaçlar. Eğer ki bir değişken arttığında diğeri de artıyorsa ikisi arasında pozitif bir korelasyon vardır diyebiliriz. Ancak unutmamak da gerekir ki korelasyon katsayısının yüksek çıkması, değişkenlerin her halükârda bir neden-sonuç ilişkisi içinde olduğu anlamına gelmez.

Konuya geri dönelim. Son haftalarda Fed, ekonomik söylemlerini şahin duruş çerçevesinde şekillendiriyor. Ekonomide sıkılaşma söylemleri arttıkça her iki varlık grubu da baskı altına girerken, kripto para birimleri ve Amerikan hisse senetlerinde yaşanan hareketlerin birbiri ile pozitif korelasyon içinde olduğu görüldü.

Reuters Raporu S&P 500 ile BTC Arasındaki Korelasyonun Sürekli Arttığını Gösteriyor

Reuters raporu, S&P 500 ile bitcoin arasındaki korelasyonun 2020 yılından bu yana sürekli arttığını belirtiyor. Rapora göre 2017 ile 2019 arası Fed'in şekillendirdiği sıkılaşma döngüsünde, iki varlık sınıfı çok az korelasyon (0.01) içindeydi. Ancak o zamandan bu yana korelasyon katsayısı 0.41’e kadar çıkarak daha anlamlı bir ilişki olarak değerlendirilebilecek seviyelere geldi.

Goldman Sachs Raporuna Göre Artan Korelasyon Portföy Çeşitlendirmesinin Faydalarını Azaltabilir

Goldman Sachs raporu, kripto benimsenmesinin artmasının, kripto varlık fiyatlarını artıracağı yönündeki beklentiye şüpheyle bakılması gerektiğini söylüyor. Rapora göre kripto benimsenmesi, diğer finansal ürünlerle olan korelasyonları da artırarak portföy çeşitlendirmesinin faydalarını azaltabilir.

Raporda “bitcoin değerini artırırken finansal piyasalardaki diğer varlıklarla da korelasyon içinde olmaya başladı. Bu da farklı bir varlık sınıfı olan kripto paraların portföyü çeşitlendirme işlevinin azaldığına işaret ediyor” ifadesi yer alıyor.

Korelasyon Katsayıları Bize Ne Gösteriyor?

Coindesk haber sitesinin hazırladığı grafikte, BTC-Nasdaq 100, BTC- S&P500, BTC-USDX (Dolar Endeksi) ve BTC-TLT (ABD Hazinesinin İhraç Ettiği 20 yıl üstü borç senetleri) arasındaki korelasyonlar gösterilmiştir.

S&P 500, Nasdaq 100 ve Bitcoin arasındaki korelasyonun incelenmesi

Grafiğe göre bitcoin ve S&P 500 arasında diğerlerine nazaran daha anlamlı bir ilişki (0,3) olduğu görülüyor. Reuters raporunda da belirtildiği gibi katsayı, 2019’daki seviyelere kıyasla (0,01) oldukça yüksek bir şekilde artmış ancak hala yeterli bir anlam düzeyine erişememiştir. Bu korelasyonun ileride daha yüksek seviyelere çıkmayacağı anlamına gelmez.

Diğer yandan Nasdaq 100 endeksi ile BTC arasındaki korelasyonun (0,22) dolar endeksi ve ABD tahvillerine göre oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz. Görece olumlu sayılabilecek bu katsayının zayıf bir seviyede kaldığını söylemek mümkündür.

BTC, Dolar Endeksi (USDX) ve ABD 20 yıl üstü borç senetleri arasındaki korelasyon katsayısını birlikte değerlendirelim. Her iki korelasyonun da sıfırın altında kaldığı görülmektedir. Başka bir deyişle bu değişkenler arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır.

Değerlendirme

Yukarıda gösterdiğimiz korelasyonlar, kripto pazarlarının mevcut durumunu açıklayabilecek başka faktörlerin de olduğunu bize göstermektedir. Bu yüzden bir teknoloji hissesindeki düşüşü, diğer bir kripto para birimindeki hareketle ilişkilendirmek için oldukça erkendir. İki piyasa arasındaki ilişki azımsanamayacak bir boyutta olsa bile tek başına değerlendirilemeyecek kadar da eksik kalmaktadır.

Örneğin, geçen yıl Çin'in kripto paralar üzerinde aldığı düzenleyici kararlar BTC fiyatlarını yüksek bir düzeyde etkilemiştir. Buna ilaveten kripto madencilik operasyonlarına karşı ülkelerin takındığı tavırlar, stabil coin düzenlemeleri ve ülkelerin çıkardığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gibi adımların hepsi kripto para piyasasında takip edilen gelişmelerdir. Tabii ki de Fed’in söylemleri ve piyasadaki kararları da kripto paralar üzerinde belirleyici olmaktadır. Fed’in eylemleriyle bağlantılı olarak iki piyasada da birlikte hareket görülebilir ancak farklı bir nedenden dolayı farklı ayrışma yaşanırsa şaşırmamak lazım gelir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor