Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Emircan ERDAL
07 Mart 2022Emircan ERDAL
459OKUNMA

Rus Merkez Bankası’nın “tahvilleri ödemeyi kesme”  kararı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürüyor. Rusya, sıcak çatışmanın yanında ekonomik yönden zorlu süreçlerden geçiyor.  Le Monde gazetesi, Rus Merkez Bankası’nın çarşamba günü aldığı kararı değerlendirdi. Karara göre yabancıların aldığı devlet tahvillerinin ödemeleri askıya alındı. Ne kadar süre askıya alındığıysa belirsizliğini koruyor.

İçeride yaşanan panik

Le Monde’un haberine göre 28 Şubattan beri Rus borsasının kapanmasının etkisi ve rublenin %20 değer kaybı, 1998’de yaşanan Rusya krizini akıllara getirdiği belirtiliyor. Rus Merkez Bankası’nın aldığı karar, Rus para piyasasında durumu daha da zorlu bir konuma sürükledi. Allianz’ın tahminine göre karardan bu yana geçen 4 günlük süre içinde, Rus vatandaşları bankalardan mevduatlarının %12’sini çekti.

Paniği durdurma çabası

Rusya Merkez Bankası, yaşanan paniğin olumsuz etkilerini hafifletmek adına, sermaye kısıtlamalarının kapsamını genişletti. Tedbirlere göre:

  1. Döviz kazancı olan Rus şirketleri, döviz kazancının %80’ini rubleye çevirecek.
  2. Rusya içinde menkul kıymet sahibi olan yabancılar, menkul kıymetlerini satamayacak.
  3. Rus vatandaşları dahi kimse yurt dışına para gönderemeyecek.

Merkez bankası kararının siyasi ve ekonomik boyutları

İsviçre merkezli Gam Investment Şirketi’nden Paul McNamara, tahvillerin ödenmeme kararının, yaptırımlara karşı bir misilleme olduğunu belirtti. Diğer yandan, Rusya’da devletin ve özel sektörün 2022 yılına kadar ödemesi gereken toplam borç tutarı 37 milyar dolar seviyesinde.  Rusya’nın bir aylık ithalat hacmi 30 milyar dolar dolaylarında olduğu düşünüldüğünde, borcun hacmi daha iyi anlaşılabilir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor