Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Berkay KARAKAYA
11 Ekim 2021Berkay KARAKAYA
663OKUNMA

PCP Capital Partners Arap Sermayesini İngiliz Futboluna Çekmeye Devam Ediyor

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Newcastle United, 300 milyon sterlini aşkın bir tutara, aralarında Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF), PCP Capital Partners’ın ve Reuben Brothers’ın olduğu bir konsorsiyuma satıldı. Satın alma girişimlerine 2020 yılının Nisan ayında başlayan konsorsiyum, süreci ancak nihayete erdirebildi. Premier Lig yönetimi başta satın almaya izin vermezken, kulübün önceki sahibi Mike Ashley bu duruma tepki gösterip dava açtı. Sonunda Lig Yönetimi de satışı onayladı ve işlem resmiyet kazanmış oldu.

Suudi Arabistan ve Katar ilişkilerinin düzelmesi süreci hızlandırdı

Geçtiğimiz günlerde Katar Emiri ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin tatilde birlikte görüntü vermesi çok konuşuldu. Suudi Arabistan’ın Katar’a uyguladığı ambargoyu kaldırmasının ardından gelen bu fotoğraf iki ülke ilişkilerinin iyiye gittiğine işaret ediyordu. İşte bu işaret Newcastle United’ın satış sürecini de hızlandırdı. Çünkü Premier Lig’de yayıncı kuruluş, Türkiye’de de olduğu gibi Katar’lı Bein Sports. Bein Sports yönetimi kendilerinin Suudi Arabistan’da yasaklı olmasını ve Riyad yönetiminin korsan yayıncılığı desteklemesini gerekçe göstererek Lig Yönetimi’ne satışın engellenmesi noktasında baskı uyguluyordu. Ancak şimdi Suudi’ler Bein Sports’un ülkelerinde yayın yapabileceğini ve korsan yayın yapan sitelerin kapatılacağını açıkladı. Böylece süreç de hızlanmış oldu.

Manchester City’den sonra Newcastle United satışında da Amanda Staveley detayı

Newcastle United’ı alan konsorsiyumda en büyük paya %80 ile Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu sahip. Diğer sermayedarlar olan, emlak zengini Reuben Brothers ve PCP Capital Partners %10’arlık paylarıyla küçük ortak konumunda. Ancak Amanda Staveley tarafından yönetilen PCP Capital Partners küçük payına karşılık satışın gerçekleşmesinde başrolü oynuyor. Arap sermayedar bağlantılarıyla dikkat çeken Amanda Staveley, daha önce İngiliz Bankası Barclays’in Birleşik Arap Emirlikleri ile Katar’a ve yine Premier Lig ekibi Manchester City’nin Mansour Bin Zayed Al Nahyan’a (Birleşik Arap Emirlikleri) satılmasında aracılık etmişti. PCP Capital Partners 2018 yılında Liverpool’un Dubai’ye satışı için de anlaşma zemini aramış ancak Liverpool’un sahipleri 2 milyar sterlinlik teklifi reddetmişti.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor