Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Berkay KARAKAYA
19 Ocak 2022Berkay KARAKAYA
953OKUNMA

OVR Türk Gölü Oldu

OVR Türk Gölü Oldu

Türkiye’de kripto paraların ardından Metaverse’e olan ilgi de gün geçtikçe artıyor. Öyle ki, Metaverse platformu OVR’de arsa satın alan kullanıcıların neredeyse yarısı Türk. Bu platformda dünya haritasının parsellenerek arsalaştırılmasından dolayı diğer platformlara oranla daha fazla parsel satışa sunulabiliyor. Satılan parsel sayısının fazlalığı da fiyatın nispeten düşük olmasına sebep oluyor. Bu düşük fiyat Türklerin OVR’yi tercih etmesinde en önemli husus olarak karşımıza çıkıyor.

OVR Türk Gölü Oldu

Arsa Alanların Uyruğuna Göre Sıralaması (Tüm zamanlar)(stats.ovr.ai)

Arsa Satın Alanların Yüzde 48’i Türk

OVR’nin internet sitesinde paylaşılan verilere göre 14 Ocak 2022 itibariyle toplam 22 bin 574 kullanıcı bu platformdan arsa satın almış. Arsa satın alanların yüzde 48’i yani 10 bin 837’si ise Türklerden oluşuyor. En çok arsa alan diğer milletler ise İspanyollar ve ABD’liler olarak sıralanıyor.

Metaverse’ün hem yazılı ve görsel medyada hem de sosyal medyada daha sık gündeme taşınmasının etkisiyle birlikte vatandaşların ilgisinde geçtiğimiz hafta ciddi bir sıçrama gözlemlendi. Bu gözleme göre, arsa satın alan Türklerin yüzde 23’ünün (2 bin 477 kullanıcı) bu arsaları geçtiğimiz hafta içerisinde aldığı ortaya çıktı.

OVR Türk Gölü Oldu

Arsa Alanların Uyruğuna Göre Sıralaması (Geçen hafta) (stats.ovr.ai)

En Çok Satanlar ABD Vatandaşları

Kullanıcı sayısını son bir ayda %124 artıran OVR platformunda en çok arsa satanlar listesinde ise ABD vatandaşları başı çekiyor. ABD’lileri sırasıyla İspanyollar ve Türkler takip ediyor. Ancak bu sıralamada önümüzdeki günlerde değişiklik yaşanması çok muhtemel. Çünkü geçtiğimiz hafta içerisinde en çok parsel satışını açık ara farkla Türk vatandaşları gerçekleştirdi.

OVR Türk Gölü Oldu

Arsa Satanların Uyruğuna Göre Sıralaması (Tüm zamanlar) (stats.ovr.ai)

OVR’de 14 Ocak 2022 itibariyle toplam 8 bin 126 inşaat projesi devam ederken, 716 bin 453 parselin 5 milyon 521 bin 431 OVR Token karşılığında satışı yapıldı. Böylece bir parselin ortalama fiyatı 7,71 OVR Token oldu. (1 OVR = 2,14 $)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor