Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
Ozan BARDAKÇI
441OKUNMA

Ölüm Aylığı alandan Ölüm Yardımı gelir mi?

Sosyal güvenlik sisteminde uzun vadeli sigorta kolları yaşlılık, malullük ve ölüm olarak sıralanır. Bunun anlamı, sistem bu üç risk için koruma yöntemleri uygulamaktadır.

Ölüm hali sosyal güvenlik sistemindeki riskler arasındadır. Sigortalının veya emeklinin ölümü halinde yapılan yardımlar uzun vadeli sigorta kollarına ait yardımlardır.

Sigortalı veya emeklinin ölümü halinde kalan kişilere hak sahibi olma durumlarına göre ölümden kaynaklı belli yardımlar sağlanır. Bu yardımların başında ölüm aylığı gelir. Ölüm aylığı şartları taşıyan eş, çocuk ve anne babalara bağlanan bir sosyal güvenlik ödemesidir. Şartlar devam ettiği sürece ödenir.

Ölüm yardımı veya cenaze ödeneği ise tek seferlik yapılan bir ödemedir. En az 360 gün sigorta primi olan sigortalı veya emeklinin ölümü halinde yakınlarına ödenir. SSK ve Bağ-Kur için 3.385 TL olan bu tutar memurlar için daha yüksektir. En düşük kademeli memur için 14.456 TL olan ölüm yardımı kimi kamu görevlileri için 80.000 TL’yi bulabilmektedir.

Çalışanın dirisi ayrıma tutulurken ölüsü de ayrıma tutulmakla birlikte bu yardımlar tek seferlik yapıldığından eş, anne-baba veya çocuğundan ölüm aylığı bağlanan kişilerin ölümü halinde cenaze ödeneği veya ölüm yardımı yapılmamaktadır. 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor