Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
16 Mart 2022Ozan BARDAKÇI
3974OKUNMA

Öğretmen olsam bu Temmuz emekli olmazdım!

Hizmet süresini dolduran ve kanunda öngörülen yaşı tamamlayan memurlar yılın her ayı emeklilik talebinde bulunabilirler. Bu talep bir ay içinde yerine getirilir. Ancak bazı meslek grupları için kanunla öngörülmüş emeklilik talep tarihleri bulunabilir.

Öğretmenlerin de emeklilik taleplerine ilişkin tarihler diğer memurlardan farklıdır. Diğer memurlar için emeklilik şartlarını taşıyanların emeklilik talebi mümkünken öğretmenlerin emekliliği Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle özel olarak düzenlenir.

İdarenin başkent teşkilatını düzenleyen 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Milli Eğitim Bakanlığı bölümünde “Öğretmenlerin emekliliği” başlıklı özel bir hüküm bulunur.  

Kararnamenin 331 inci maddesine göre; 

Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır.” 

Bu nedenle öğretmenler yaş haddi ve malullük gibi durumlar dışında genel olarak haziran ve temmuz aylarında emekli olurlar. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu haziran ayında görev aylığını alıp temmuz ayında emekli olur.

Geçtiğim ay yayımlanan 7354 sayılı “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile öğretmenlerin emekliliğinde iyileştirme yapıldı. 3.000 olan ek göstergeleri 3.600 olarak belirlendi. Bunun anlamı içinde bulunduğumuz 2022 Ocak-Haziran katsayı dönemi için emekli maaşının aylık 1.200 TL, emekli ikramiyesinin ise 45.000 TL daha fazla olması demek.  

Kanunun en gösterge artışına ilişkin maddesi için ayrı bir yürürlük tarih belirlendi. 3.600 ek gösterge uygulamasına 2023 yılında başlanacak. Dolayısıyla 2023 yılından itibaren yükseköğrenim görmüş tüm öğretmen emeklilerine 3.600 ek göstergeye göre aylık bağlanacak. Daha önce bağlanmış aylıklar da 3.600 ek göstergeye göre düzeltilecek ve yükseltilecek.

Bu temmuz emekli olacak olan öğretmenlerin de aylıkları gelecek yıl yükseltilecek. Ancak bu temmuz emekli olan öğretmenler 3.600 ek gösterge üzerinden değil 3.000 ek gösterge üzerinden emekli ikramiyesi alacak. Gelecek yıl bu ikramiyeleri için ayrıca bir fark olmayacak.  

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor