Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

196OKUNMA

Nijerya, halkın tepkisinin ardından Siber Güvenlik Vergisini durdurdu

Nijerya hükümeti, mevcut yönetimin ekonomik kriz sırasında vergileri artırdığı için kamuoyunda yaygın eleştirilere maruz kalmasının ardından, ulusal siber güvenlik iyileştirmelerini yurtiçi elektronik işlemlerden %0,5 vergi alarak finanse etme çabasını durdurdu.

Nijerya Merkez Bankası 6 Mayıs gibi kısa bir süre önce finans kuruluşlarına bu vergiyi iki hafta içinde tahsil etmeye başlamaları talimatını vermişti.

Ancak kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Başkan Bola Tinubu hafta sonu vergiyi engelleme sözü verdi ve 14 Mayıs'ta yönetimin üst düzey bir kabine üyesi önlemin uygulanmasını resmen askıya aldı.

Reuters'ın haberine göre, Enformasyon Bakanı Muhammed İdris, “Siber güvenlik vergi politikası uygulaması hükümet tarafından askıya alınmak üzere yönlendirildi, bu nedenle askıya alındı” dedi.

Nijerya, Afrika'nın en büyük üç ekonomisinden biri - çeşitli tahminler Güney Afrika, Mısır ve Nijerya'yı 1 numara olarak sıralıyor - ancak Batı Afrika ülkesi şu anda yıllık %30'u aşan enflasyon, düşen uluslararası yatırımlar ve yükselen hayat pahalılığı giderleriyle son on yılların en önemli ekonomik krizini yaşıyor.

(1) Murat Yıldız - LinkedIn

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor