Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Özlem EKMEKÇİ
21 Nisan 2021Özlem EKMEKÇİ
523OKUNMA

Mini Kabine Revizyonu Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığının  bazı bakanlıklarda yaptığı değişiklik ve atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete de yayımlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölünerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak iki yeni bakanlık oluşturuldu. 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk görevinden ayrılarak;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya Yanık, 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin atandı.

Ticaret Bakanlığında da değişikliğe gidilerek Ruhsar Pekcan görevinden alınmış yerine Mehmet Muş atandı. 

Kabine’de 3 yeni isim

Aile ve Sosyal Hizmetler BakanıDerya Yanık, 1972 Osmaniye doğumlu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle serbest avukat olarak çalışıyor. AK Parti MKYK üyesi olan Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıVedat Bilgin, 1954’te Bayburt doğumlu. 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’ne girmiş, Lisans eğitimini dereceyle bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapmıştır.  

Türk sosyologakademisyenbürokrat ve yazar. TBMM 25. ve 26. Dönem Ankara Milletvekilidir. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, AGİTPA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi) Türk Grubu Başkanı olarak görev yaptı.

Ticaret BakanıMehmet Muş, Mayıs 1982 Trabzon doğumludur. Türkiye Büyük Millet Meclisi 24.,25. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak göre yaptı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirmiş Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için ABD'ye gitti. Washington State University School of Economic Sciences'de Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Özel sektörde Bütçe Planlama ve Raporlama Uzmanı olarak çalıştı Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında Ekonomi Doktorasını tamamladı.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210421M1-1.pdf
https://www.haberturk.com/derya-yanik-kimdir-kac-yasinda-nereli-aile-ve-sosyal-hizmetler-bakani-derya-yanik-biyografisi-3046406
https://tr.wikipedia.org/wiki/Vedat_Bilgin
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet_Mu%C5%9F                                                                                           

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor