Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
25 Kasım 2021Ozan BARDAKÇI
1467OKUNMA

Mantık Evliliği Yapacak Olanlar; Aman Dikkat!

Babanızın fakir olmasından sorumlu değilsiniz elbette ama kayınpederinizin fakir olmasından sorumlu tutulabilirsiniz. Zira bu cümleyi daha önce de duymuşsunuzdur.

Evlilik kararlarıyla ilgili ikili bir ayrım vardır. Aşk evliliği ve mantık evliliği… Aşkın geçici olup olmadığı tartışıladursun mantık evliliği denince yukarıdaki cümle akla gelir çoğunlukla.

Kayınpederiniz kadar müstakbel eşiniz de mantık evliliğinde bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler karar alma süreçlerinizi belirler. Tabi aradığınız özellikler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Mantık evliliği yapacaksanız müstakbel eşinizin sosyal güvenlik konusunda da bazı özelliklerine dikkat etmeniz gerekebilir. Ne diyelim dünyanın bin bir türlü hali var.

Yarına çıkmaya senedimiz olmadığına göre hayattaki en soğuk gerçekliğe hazır olmalıyız. Neden aylıksız kalalım ki?

Eşi vefat eden bir kişiye aylık bağlanabilmesi için vefat edenin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Eğer kişi SSK’lı ise 900 prim gününe ihtiyaç var. Ama prim günü dışında bir de en az 5 yıl önce sigorta başlangıcı olmalı.

Bağ-Kur ve Emekli Sandığında 1.800 prim günü aranıyor. Yani müstakbel eşinizin sigortalılık statüsüne göre prim gününü bilmek hakkınız. Evlilik programlarında bile ilk üç sorudan biri.

Yukarıdaki sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarını taşıyan birini buldunuz. Bu kişi çalışma hayatına devam ediyorsa primlerinin düşük yatırılmaması da sizi ilgilendiriyor. Çünkü ona veya ölümü halinde size ve çocuklarınıza bağlanacak aylığı, prime esas günlük kazanç tutarları belirliyor. 

Evliliğinizin yolunda gitmeme ihtimalini de göz önünde bulunduralım. Her zaman evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Bir zamanlar banknot dolu cüzdanlar, gün olur icra celpleriyle kabarabilir.

Telaş etmeyiniz! Emekli aylıklarına, emekli istemediği sürece haciz konulamaz. Şayet boşandıysanız ve eski eşiniz size para ödememek için hatır icrası yoluna gittiyse nafaka alacağı zaten en öncelikli alacaktır. İlk kesinti sizin için yapılır.    

Evleneceğiniz kişi Emekli Sandığına tabiyse ve sizden otuz yaş büyükse en az on yıl evli kalmaya veya bir an evvel çocuk yapmaya bakın. Aksi takdirde aylığın yarısıyla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Son olarak anne babanız Emekli Sandığına tabi ise SSK’lı veya Bağ-Kur’lu bir eş tercih edebilirsiniz. Birden çok aylığa kim itiraz eder ki?

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor