Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Handegül AVCI
10 Mayıs 2021Handegül AVCI
3002OKUNMA

Lakin Bu Kadarını da Beklemiyor muyduk Ne?

Bir tweet bizi bir araya getirdi. Hepimizin dönüm noktası oldu. Kalemimizin gücünü fark etmemize sebep oldu. O tweetin sahibi Mahfi Eğilmez.

Mahfi Hocam’ın twitter hesabındaki duyurusu üzerine ben ve benim gibi birçok arkadaşım Vergi Algı’ya cv’sini gönderdi. Günler sonra gelen mail üzerine bu yolda ilk adımlarımızı atmaya başladık.

Nazmi Karyağdı hocamızla tanıştık. Onun sayesinde Dünya Gazetesi’nden kıymetli yazarlardan ekonomi gazeteciliği üzerine eğitimler aldık. Yazmak nedir, yazarlık nedir, haber yazısı nedir, ekonomi yazarlığı nedir, ekonomi gazeteciliği nedir… Bu sorularımıza cevaplar aradık.

Lakin Bu Kadarını da Beklemiyor muyduk Ne?

Günler sonra 4 Aralık 2020’de “2020’li Yıllarda Vergi Reformuna Doğru” başlıklı ilk panelimizi gerçekleştirdik. Çok değerli hocalarımızın katılımıyla gerçekleşen yayının raportörlerinden biri olarak arkadaşlarımla birlikte ilk yazımızı kaleme aldık. Yazımız Hüseyin Gökçe tarafından derlenerek Dünya Gazetesi’nde yayınlandı.

İlk çalışmamızda bu kadar ses getirmişken arkadaşım Aysu’yla geliştirdiğimiz projeleri gün yüzüne çıkarıp daha güçlü adımlar atmaya başladık. Nazmi Karyağdı hocamızla yaptığımız görüşmeler sonrasında hayalimizdeki ekonomi programını hayata geçirmeye karar verdik.

Konuklarımızı belirledik. Peki onlara nasıl ulaşacaktık?

Lakin Bu Kadarını da Beklemiyor muyduk Ne?

Bir sabah Mahfi Eğilmez hocamızın yazımızı paylaştığı tweeti gördüm. Mutluluktan havalara uçarken Değerli Hoca’mla iletişime geçtim. Mahfi Hoca’ma hayalimden bahsettim. O da “hayalini gerçekleştirelim o zaman Handegül” dedi. Sevinçten yere göğe sığamıyorken asla unutamayacağım Gençler Soruyor isimli programımızı gerçekleştirdik. Hala gözümün önüne gelince heyecandan elim ayağım titriyor.

Murat Batı, Binhan Elif Yılmaz, Nuri Aslan, İbrahim Acar gibi kıymetli hocalarımızın katılımıyla panellerimiz ve Gençler Soruyor programımız devam ederken VergiAlgı ailesinde bir proje daha hayata geçti. Adı: İktisadi Bakış.. çok değerli arkadaşlarımın emekleriyle hazırlanan bir dergi ve aynı arkadaşlarımın iletişim gücüyle gerçekleşen canlı yayınlar…

Program hazırlığı, afişler, konuklara sorular, organizasyon, konuklarla iletişim gibi her aşamasında kendi gücümüzü ortaya koyduğumuz bu fikirleri uygulamaya çalışırken bir yandan da VergiAlgı’da Gönüllü Genç Ekonomi Gazetecileri olarak güncel yazılar yayınlamaya devam ettik.

Dünya Gazetesi Web-Vergi Algı ortak çalışmasıyla ailenin parçası olan arkadaşlarım Nazmi Karyağdı hocamızla birlikte kripto paralar, bilgi güvenliği, siber güvenlik gibi konularda aydınlatıcı youtube, zoom yayınları yaptılar.

“Pandemi hala hayatımızdayken bu süreçte ekonomi, maliye, sosyal güvenlik ve sermaye piyasasında hangi sorunlarla karşılaştık?” sorusuna cevap arayan arkadaşlarım Yeni E-Konomi dergisini yayınladılar ve ekonominin maskesini düşürdüler. Dergi de Mahfi Eğilmez’den Emrah Lafçı’ya alanında çok başarılı birçok ekonomistin görüşlerine yer verildi.

Daha bitmedi!

Lakin Bu Kadarını da Beklemiyor muyduk Ne?

Bilgisine ve tavrına hayran olduğum çok çok değerli Merkez Bankası eski başekonomisti Ali Hakan Kara hocamızla yaptığım görüşme sonucunda kendisini Gençler Soruyor programında ağırladık. 

Değerli Hocam sayesinde çokça bilgilendik. 

O günü de unutulmazlar listesine ekledim.

Lakin Bu Kadarını da Beklemiyor muyduk Ne?

Çok yakın zaman önce de İktisadi Bakış ekibi arkadaşlarımın hazırladığı “Türkiye Ekonomisi Yol Ayrımında” konulu canlı yayında Prof. Dr. Asaf Savaş Akat hocamızla bir araya geldik. İçimden yayın keşke daha uzun sürseydi dedim. Doyamadım bilgi dolu sohbete..

Bu kadar kısa zamanda o kadar büyük yol aldık ki dönüp bakınca ne güzel işlerin altına imzamızı atmışız diyorum. Ne büyük isimlerle bir araya gelip, nasıl da verimli bilgiler almışız.

Kendim ve arkadaşlarım adına VergiAlgı ailesinin bir parçası olduğumuz için çok mutluluk duyuyorum.

 Hayata geçirmek için sabırsızlandığımız daha çok projemiz var. Ben hepsi için gün sayıyorum.

 Bizi bir araya getiren Nazmi Karyağdı hocamıza sonsuz teşekkürlerimle…

 Kalemimize sağlık..

Yorumlar

  • M
    Murat Dağlıoğlu
    Bu gruba dahil olmayı çok isterim. ☺️

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor