Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Enes CEBE
03 Ocak 2022Enes CEBE
1095OKUNMA

Kripto Para Yasa Tasarısındaki Son Gelişmeler

Hatırlayacağınız üzere 24 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan kripto paralar hakkında yasa tasarısının hazır olduğunu bildirmiş biz de bunun hakkında bir değerlendirme yapmıştık. Yaptığımız değerlendirmede dünya üzerindeki birtakım uygulamalara yer vererek olası atılacak adımların sonuçlarından bahsetmiştik.

Kripto para yasa tasarısının duyurulmasından bu yana yaklaşık 10 gün geçti ve bazı gelişmeler yaşandı. İlk bakışta görülen o ki hem hükümet cephesi hem de muhalefet cephesi bu konuda ince eleyip sıkı dokuyor.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: Kimseyi Mağdur Etmeyeceğiz

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, A Haberde kripto paraların düzenlenmesiyle alakalı açıklamalarda bulundu.

Elitaş yaptığı açıklamalarda, geçtiğimiz çarşamba günü için mecliste sektörün ileri gelenlerini ağırlayacağını ve bu konuda fikir yürüteceklerini belirtti.  Elitaş iş birliğinin, konuya daha geniş bir perspektiften bakmada faydalı olacağını ve yapılacak olan hukuki düzenlemeye katkı sağlayacağını ifade etti. Bu iş birliğinin olumlu bir sonuca yol açacağını söyleyen Elitaş, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Bu hemen çıkarılacak bir yasa değil. Tüm detayları düşündükten sonra yaklaşık 5 milyona yakın bir katılımcının olduğu bu sektörde, sistemi tıkamayacak, sistemin önüne engel koymayacak bir yasal düzenleme oluşturmamız gerekiyor. Bu düzenlemeyi bir an önce, kimseyi tedirgin etmeden ve kimsenin mağdur olmasına izin vermeden yapmamız gerektiği kanaatindeyim.”

Sektörün İleri Gelenleri Toplandı

Mustafa Elitaş, hem sosyal medya hesabından hem de televizyon programından duyurduğu üzere bir toplantı düzenleyerek sektörün ileri gelenlerini çağırdı. Mecliste yapılan toplantıda kripto para alanında uzman kişilerin yanı sıra Ak Parti Grubu Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve Bilgi ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Ömer İleri de vardı.

“Bir Vergi Düşünüyoruz”

Elitaş, toplantı sonrası yapılacak düzenlemeye ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Düzenleme, teferruatlı bir yönetmelik metni gibi değil de temel bir yasa halinde olacak. Yani tarif edici bir madde metnini, yönetmeliklerle düzeltilebilecek ve değişimlere ayak uydurabilecek bir şekilde düşünüyoruz. Bir vergi olması kanaatindeyiz. Bu vergi, banka sigorta muamele vergisi veya gelir vergisi mi olur belli değil. Sistemin nasıl rahat işleyeceği konusunu değerlendirdik. İyi bir şeyler yapayım derken bu sanal aleme girmeyi düşünen kişileri korkutabilir miyiz diye düşünerek planlı yaklaştık. Arkadaşlarımızın birkaç konuda itirazları ve çekinceleri var ama amaçlarımız aynı. Bu konuda görüşmelere devam ediyoruz.”

“Yapılması Gereken Borsaların Denetlenerek Güven Oluşturulmasıdır”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, çıkarılacak olan tasarıya atıfta bulunarak yapılması gerekenin yasaklamak değil denetlemek olduğunu belirtti. Söz konusu paylaşımda şu ifadeler yer alıyor:

“Kripto para mevzuatında yasaklardan bahsedilmesi ülkemizi çağın gerisine götürür. Yapılması gereken borsaların denetlenerek güven oluşturulmasıdır.”

“Kripto Yatırımcılarının Yüksek Vergilendirilmesi Fikrini Asla Doğru Bulmuyoruz”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, kripto para yasa tasarısı hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. Özellikle makul vergilendirme ve yatırımcının korunmasını vurgulayan Ağıralioğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Devletimizin yerli kripto borsaları başta olmak üzere kripto para piyasalarına bir düzenleme getirmesi gerekiyor. Bu düzenlemenin öncelikli hedefi, yatırımcıyı kısıtlamak yerine ülkemizi kripto para sektöründe lider aktör haline getirmek olmalıdır. Hükümet makul bir oranda vergilendirebilir, ancak önce yatırımcıların kripto varlıklarının güvenliğini sağlamalıdır. Kendi yatırımcımızı korkutup kaçıracak adımlar atmak yerine yurt dışından yatırımcı çekecek adımlar atılmalıdır. Kripto yatırımcılarının yüksek vergilendirilmesi fikrini asla doğru bulmuyoruz.”

Sonuç

Yasa tasarısı kapsamında hükümet ve muhalefetin açıklamalarına yer verdik.  Gördüğünüz üzere tasarı belirsizliğini korumakla birlikte önemli bir noktaya kadar geldi. Görülüyor ki hükümet, toptan kısıtlayıcı olmak yerine ihtiyatlı bir yaklaşım sergilemek istiyor.

En son toplantıda bir verginin çıkarılacağı kararlaştırıldı. Tam olarak nasıl bir vergi olacağı belirsizliğini koruyor. Sektörün ileri gelenleri birkaç konuda endişe duysa da Mustafa Elitaş, amaçlarının aynı olduğunu söyleyerek kripto piyasasına yeşil ışık yakmış görünüyor. İlerleyen günlerde tasarının nasıl bir hal aldığını görerek yorumlayacağız.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor